Policjant OPP Kraków udzielił pomocy rowerzyście poszkodowanemu w wypadku

 

Poziom bezpieczeństwa na polskich drogach stale się poprawia, lecz zdarzają się wypadki losowe, na które nie mamy wpływu. Okres jesienno-zimowy niestety sprzyja niebezpiecznym zdarzeniom. Słaba widoczność, opady deszczu i śniegu, a także niewielka doza brawury za kierownicą i otrzymujemy gotowy przepis na wypadek.

8 grudnia 2020 r. około godziny 8:25 w czasie wolnym od służby, sierżant Mateusz Prokopek podczas przejazdu z miasta Brzesko do miejsca zamieszkania drogą wojewódzką nr 768 w miejscowości Przyborów był świadkiem zdarzenia drogowego, w którym potrącony został rowerzysta. Bez chwili zawahania zatrzymał się, by udzielić pomocy. Zabezpieczył miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie zaparkowanie swojego pojazdu oraz włączył światła awaryjne. Ocenił sytuację i poinformował dyżurnego KPP Brzesko oraz Pogotowie Ratunkowe, po czym udzielił pomocy medycznej poszkodowanemu mężczyźnie. Mężczyzna głośno sygnalizował ból w okolicy kręgosłupa, klatki piersiowej oraz głowy. Natychmiast ułożył mężczyznę w pozycji leżącej oraz założył mu kołnierz ortopedyczny. Wezwał świadka zdarzenia, by ten pomógł mu i ręcznie stabilizował kręgosłup szyjny. Z uwagi na bardzo niską temperaturę okrył mężczyznę swoją kurtką. Cały czas monitorował stan poszkodowanego do czasu przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego, a przybyłym na miejsce policjantom WRD KPP Brzesko przekazał niezbędne informacje dotyczące zdarzenia. Grupa oględzinowa przeprowadziła czynności  na miejscu zdarzenia a dochodzenie prowadzone w tej sprawie przez Komendę Powiatową Policji w Brzesku ustali kto ponosi winę w spowodowaniu wypadku.

Apelujemy do kierowców, by w okresie jesienno-zimowym zachowali szczególną ostrożność. Ograniczona widoczność, a także często brak odblaskowych elementów ubioru u innych uczestników ruchu może opóźnić dostrzeżenie pieszego lub rowerzysty, który ma niewielkie szanse w zderzeniu z samochodem.