sierżant Mateusz Prokopek wyróżniony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

 

Sierżant Mateusz Prokopek w maju 2020 roku udzielał pomocy ofierze wypadku drogowego, sam doznając urazu. Policjant znalazł się w gronie wyróżnionych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dzisiaj (30.12. br.) Dowódca Oddziału Prewencji Policji w Krakowie insp. Jarosław Nowak wraz z Dowódcą Kompanii I nadkom. Krzysztofem Dulewiczem  wręczyli  mu podziękowania i wyróżnienie za ratowanie ludzkiego życia i poświęcenie w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi.

W maju 2020 roku podczas powrotu do miejsca zamieszkania po nocnej służbie ok. godz. 6.45 w okolicach Nowego Brzeska na DK-79 policjant Oddziału Prewencji Policji w Krakowie  sierżant Mateusz Prokopek udzielił pomocy osobie poszkodowanej w wypadku drogowym.
Po zatrzymaniu swojego pojazdu w bezpiecznym miejscu szybko rozpoznał sytuację i ustalił, że ma do czynienia z jedną osobą poszkodowaną znajdującą się we wraku pojazdu osobowego. Będącym na miejscu, świadkom zdarzenia polecił zabezpieczyć miejsce, odłączyć akumulator, a sam wszedł do wraku samochodu, aby rozpoznać stan mężczyzny i udzielić mu pomocy. W badaniu urazowym stwierdził wiele poważnych urazów, o których powiadomił przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego. Do czasu przybycia służb, kierował akcją ratunkową. W trakcie udzielania pomocy sam doznał obrażeń.
W dowód uznania za szczególną odwagę i ofiarność, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński przekazał sierż. Mateuszowi Prokopkowi podziękowania w postaci listu gratulacyjnego i pamiątkowy grawerton. Dzisiaj zasłużonemu policjantowi wręczył je Dowódca Oddziału Prewencji Policji w Krakowie insp. Jarosław Nowak w asyście Dowódcy Kompanii I Oddziału Prewencji Policji w Krakowie nadkom. Krzysztofa Dulewicza.