102 rocznica odzyskania Niepodległości

 

Piękno naszej Niepodległości jest tym, co my jako Naród dla naszej ojczyzny przechodzimy przez wieki. To historia, wielcy ludzie, to nasze czyny, jak i różne koleje losu, które nie zawsze były sprawiedliwe, nie zawsze uczciwe wobec naszego kraju. Jakie ona ma dla nas znaczenie, ta nasza Ojczyzna Polska, wolność, która jest naszą wspólną niepodległością.

Pierwsze kroki do Niepodległości były bardzo burzliwe. Wielka Wojna- okres bratobójczych walk na wszystkich frontach świata, gdzie my jako naród polski podzielony między zaborców musieliśmy stanąć w okopach przeciwko sobie, dała nam szansę do zjednoczenia naszych ziem pod biało-czerwoną flagą. Ojcowie naszej niepodległości, którzy walczyli o wolność polskiego narodu, przyczynili się do odrodzenia naszego Państwa.
11 listopada to data, która upamiętnia dwa ważne wydarzenia- koniec I Wojny Światowej i odrodzenie najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Warto pamiętać o wszystkich bohaterach tych ciężkich czasów- nie tylko o sześciu wspaniałych ojcach niepodległej takich jak Witos, Piłsudski, Paderewski, Korfanty, Dmowski, Daszyński, ale też o tych, którzy jako pierwsi rozwiesili flagi narodowe, jednocześnie demilitaryzując garnizony Austro-Węgierskiego zaborcy. W Krakowie dn. 30.10.1918 r. kpt. Antoni Stawarz, który bez jednego wystrzału z broni przejął dworzec kolejowy w Płaszowie, posterunek na Krakowskim Prokocimiu, następnego dnia zdobyli koszary przy ul. Kalwaryjskiej. Tak Podgórze Krakowskie stało się pierwszą niepodległą ziemią Polską.

W tym dniu, odzyskania przez Polskę Niepodległości, bądźmy wszyscy zjednoczeni pod jednym sztandarem i łączmy się w jedności. Bądźmy szczęśliwi i cieszmy się wolnością, bo ona jest krucha i może zostać szybko odebrana, zwłaszcza gdy staje się niedocenianym standardem. Nigdy o tym nie zapominajmy i bądźmy dumni ze swojej Ojczyzny.

autor: Barbara Ś.