232. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion wraz z Komendantem Miejskim Policji w Krakowie inspektorem Zbigniewem Nowakiem wzięli udział w krakowskich obchodach Konstytucji 3 Maja. Wraz z policjantami z Kompanii Honorowej KWP w Krakowie reprezentowali małopolską Policję w trakcie tegorocznych obchodów.

232 lata temu rząd przez aklamację przyjął drugą na świecie ustawę zasadniczą. Była to ostatnia, ale najbardziej fundamentalna i dramatyczna, próba unowocześnienia ustroju Rzeczpospolitej dla ratowania jej suwerenności. Mimo że ustawa nie spełniła pokładanej w niej nadziei, stała się fundamentem  rozwoju nowoczesnego społeczeństwa i ustroju demokratycznego. Wagę wydarzenia zrozumiano już wówczas, ponieważ dwa dni później, datę uchwalenia Konstytucji 3 maja uznano za święto narodowe. Ostatecznie Konstytucja przestała obowiązywać po 14 miesiącach. Z chwilą, gdy zakończyła się wojna polsko-rosyjska. Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej zaraz po odzyskaniu niepodległości w kwietniu 1919 roku. Utrata po raz kolejny suwerenności po zakończeniu II wojny światowej wiązała się z faktem zdelegalizowania święta na kolejnych 45 lat. Od 1990 roku, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.

W krakowskich obchodach Święta, w tym roku udział wzięli m.in. Wojewoda  Małopolski  Łukasz Kmita, przedstawiciele służb mundurowych, politycy i samorządowcy, a także mieszkańcy Krakowa. Małopolską Policję reprezentowali nadinsp. Michał Ledzion  Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie, inspektor Zbigniew Nowak Komendant Miejski Policji w Krakowie, policjanci z Kompanii Honorowej, w tym poczet sztandarowy KWP w Krakowie.
Jak co roku, z okazji święta w katedrze wawelskiej zostało odprawione uroczyste nabożeństwo. Po mszy delegacje złożyły kwiaty przed Krzyżem Katyńskim na Placu im. ojca Adama Studzińskiego. Następnie w pochodzie przeszły na Plac Matejki. Tam nastąpiła uroczysta zmiana warty, odegranie hymnu państwowego, podniesienie flagi państwowej na maszt i złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Uroczystość uświetniła defilada, w której tradycyjnie udział wzięli policjanci prezentujący pojazdy służbowe m.in. radiowozy ruchu drogowego oraz prewencji, pojazd grupy SPEED, motocykle policyjne, czy pojazd do zadań specjalnych -TUR.
Nad bezpieczeństwem w trakcie trwania uroczystości w Krakowie czuwali policjanci z komendy wojewódzkiej i miejskiej policji oraz funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Krakowie. Małopolscy policjanci zabezpieczają także trwające przez cały dzień liczne zgromadzenia.

źródło: Malopolska Policja