Akcja na sto dwa, czyli 102 litry krwi na 102 rocznicę powstania Policji

"A jeśli komu droga otwarta do nieba,
Tym, co służą ojczyźnie. Wątpić nie potrzeba,
Że co im zazdrość ujmie, Bóg nagradzać będzie,
A cnota kiedykolwiek miejsce swe osiędzie."

Jan Kochanowski
Pieśni, Księgi Wtóre
Pieśń XII


24 lipca 1919 roku – to data znana każdemu funkcjonariuszowi Policji. Tego dnia została utworzona Policja Państwowa, pierwowzór formacji, którą znamy obecnie. Pod tą nazwą działała de facto do września 1939 kiedy została rozwiązana. Jedną z ostatnich akcji przeprowadzonych przez Policję Państwową była szarża pod Husynnem, gdzie 24 września 1939 roku wraz z oddziałem Wojska Polskiego przypuścili szarżę kawaleryjską na wojska sowieckie. Większość z nich zginęła w bitwie lub bezpośrednio po niej, rozstrzelana przez Sowietów.
6 marca 2021 roku minęło 18 lat od policyjnej akcji w Magdalence. W trakcie próby zatrzymania groźnych przestępców, podejrzewanych m.in. o zabójstwo policjanta i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, poległo dwóch antyterrorystów. Jeden zginął na miejscu z upływu krwi, drugi zmarł w szpitalu – tydzień po strzelaninie, nie odzyskawszy przytomności.
10 lutego 2010 na wieczną służbę odszedł młodszy aspirant Andrzej Struj, pośmiertnie awansowany do stopnia podkomisarza. Policjant, który został zabity na przystanku tramwajowym “Fort Wola” w Warszawie. Andrzej Struj przebywając na urlopie wypoczynkowym, podjął interwencję wobec mężczyzny, który rzucił koszem w tramwaj, tłukąc szybę. Na pomoc chuliganowi przybył jego kompan. Jeden przytrzymał policjanta, a drugi kilkukrotnie ugodził go nożem. 10 lutego 2021 roku – w 11 rocznicę śmierci podkomisarza Andrzeja Struja, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji ustanowił polskie, resortowe odznaczenie jego imienia.

………………………………………………………….

………………………………..

…………….

Na przestrzeni lat nasi funkcjonariusze niejednokrotnie udowodnili, że ratowanie ludzkiego życia, służba dla Narodu Polskiego jest rzeczą pierwszorzędną. Przykłady wymienione powyżej to zaledwie ziarenko piasku na pustyni dobrych uczynków. Każdego dnia narażają się dla innych. Tam, gdzie dzieje się ludzka krzywda, są jednymi z pierwszych niosących pomoc. Policjanci odznaczają się heroizmem nie tylko w trakcie walki czy interwencji. Idealnym tego przykładem są akcje krwiodawstwa – gdzie każdy z nas, może przyczynić się do uratowania innego człowieka.

11 marca skoro świt na plac apelowy Oddziału Prewencji Policji w Krakowie zawitał mobilny punkt pobrań, należący do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Piękna, słoneczna aura, niebieskie niebo oraz niebieski plac apelowy, na którym zaroiło się od funkcjonariuszy Oddziału Prewencji i Komendy Powiatowej Policji w Krakowie tętnił życiem. Pomimo lekkiego mrozu wszystkim dopisywał niesamowity humor – uśmiechem policyjni krwiodawcy zarażali się nawzajem. Do godziny 16 funkcjonariusze dzielili się łańcuchem życia z tymi, którzy go najbardziej potrzebują. W akcję włączył się osobiście  Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie – inspektor Roman Kuster oraz Dowódca Oddziału Prewencji Policji w Krakowie inspektor Jarosław Nowak. Wspólnie przekazali czerwoną nić życia ramię w ramię z podległymi policjantami. Po kilku godzinach 56 policjantów i pracowników Policji oddało 24,65 litrów krwi. Serdeczne podziękowania dla pracowników Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie za poświęcenie i pracę do ostatniej kropli krwi. Akcja planowana była w godzinach 8.00 – 13.00, ale ze względu na ogromne zainteresowanie policjantów i pracowników Policji zakończyła się dopiero o godzinie 16.15. Zachęcamy wszystkich, aby dołączyli do tej szlachetnej akcji. Ratujmy razem ludzkie życie.

Akcja „102 litry krwi na 102 rocznicę powstania Policji” została zainaugurowana 5 lutego 2021 roku przez Małopolską Policję wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Jej celem jest uczczenie tego jubileuszu poprzez zebranie jak największej ilości krwi. Akcja potrwa do końca lipca br.  W kilkunastu jednostkach garnizonu małopolskiego będą organizowane zbiórki krwi za pomocą krwiobusa lub w terenowych oddziałach RCKiK. W przypadku oddawania krwi indywidualnie w RCKiK lub oddziałach terenowych, przy rejestracji należy poinformować, że oddaje się krew na akcję „102 litry krwi na 102 rocznicę powstania Policji” lub podać nr akcji, M115.

oprac: M. Staruch/zdjęcia D. Czerwonka