Bezpiecznie na Stadionie Śląskim podczas meczu Polska-Szwecja

 

Wczoraj na Stadionie Śląskim w Chorzowie piłkarze reprezentacji Polski rozegrali finał barażu o udział w mistrzostwach świata w Katarze. Rywalem biało-czerwonych była reprezentacja Szwecji. Na trybunach legendarnego „kotła czarownic” zasiadło ponad 54 tys. kibiców. Nad bezpieczeństwem tego olbrzymiego przedsięwzięcia czuwało blisko 1200 policjantów. Spotkanie przebiegło w sportowej atmosferze. Stróże prawa kierowali ruchem na drogach wokół Parku Śląskiego, dzięki czemu kibice po zakończeniu zwycięskiego dla reprezentacji Polski spotkania mogli spokojnie udać się w podróż do swoich domów.

Śląscy policjanci do tego ogromnego przedsięwzięcia przygotowywali się już od dawna. Tuż przed meczem odbyła się odprawa w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Działania ukierunkowane były głównie na zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom imprezy oraz mieszkańcom, zarówno przed, w trakcie, jak i po meczu.

Mundurowi spodziewali się, że spotkanie między reprezentacjami Polski i Szwecji, stanowiące finał barażu o udział w mistrzostwach świata w Katarze, będzie cieszyło się dużym zainteresowaniem kibiców. Policjanci liczyli się z tym, że imprezie będą towarzyszyć sportowe emocje, ale także duże utrudnienia w ruchu, przede wszystkim w okolicach stadionu.

Wczorajszy mecz zabezpieczyło prawie 1000 śląskich policjantów. Wsparło ich ponad 200 mundurowych z oddziałów prewencji w Krakowie i Warszawie, a także kilkudziesięciu funkcjonariuszy Spotters Team Polska, czyli grupy złożonej z policjantów z różnych garnizonów w kraju, biorąca udział w operacjach zabezpieczenia meczów piłkarskiej reprezentacji Polski. Z pewnością najwięcej pracy mieli wczoraj mundurowi z drogówki. Musieli oni zapewnić płynność ruchu na niezwykle uczęszczanej drodze krajowej nr 79, łączącej Katowice z Chorzowem. Trasa, która na co dzień charakteryzuje się bardzo dużym ruchem, w dniu wczorajszego meczu była szczególnie oblegana. Dlatego też w wielu miejscach zmieniono organizację przejazdów. W newralgicznych miejscach policjanci ręcznie kierowali ruchem.

Z myślą o kibicach przygotowano informator o możliwych utrudnieniach w ruchu drogowym oraz niezbędnik kibica.

Także inne policyjne służby – pionu prewencji, czy kryminalnego – dbały o bezpieczeństwo kibiców i mieszkańców, współpracując ze służbami porządkowymi organizatora i innymi formacjami, w tym ze Strażą Miejską. Dopiero sporo po północy ostatni policjanci mogli mówić o zakończeniu zabezpieczenia.

Na trybunach zasiadły całe rodziny, aby w sportowej atmosferze przeżywać zmagania naszej reprezentacji. Emocjonująca była zwłaszcza druga połowa, podczas której piłkarze naszej reprezentacji zdobyli 2 bramki, tym samym zapewniając sobie udział w mundialu w Katarze. Ostatecznie wszyscy kibice w radosnych humorach mogli opuścić chorzowski „kocioł czarownic”, aby wrócić do swoich domów.

W policyjnych statystykach nie odnotowaliśmy żadnych poważniejszych wydarzeń, które mogły wpłynąć na przebieg tego olbrzymiego przedsięwzięcia. Stróże prawa zatrzymali w sumie pięć osób, spośród których jedna kierowała groźby karalne, a cztery naruszyły przepisy Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Mamy nadzieję, że kolejne spotkania na Stadionie Śląskim przebiegną równie bezpiecznie, a data 29 marca 2022 roku zapisze się na stałe na kartach historii tego legendarnego obiektu.

źródło: slaska.policja.gov.pl