FUNKCJONARIUSZE OLKUSKIEJ KOMENDY CHRONIĄ I POMAGAJĄ UCHODŹCOM ZZA WSCHODNIEJ GRANICY

 

07 marca po godzinie 11.00 olkuscy policjanci wspólnie z przedstawicielami innych instytucji oraz wieloma wolontariuszami przywitali kolejny pociąg z uchodźcami, którzy uciekli z ogarniętej wojną Ukrainy. W Olkuszu przygotowano dla nich profesjonalny punkt recepcyjny w pobliżu dworca PKP, tzw. hub.

Dziś na stację  PKP w Olkuszu, Linią Hutniczą Szerokotorową biegnącą aż z terenu Ukrainy wjechał pociąg, z którego wysiadło około 1400 uchodźców.  Poniedziałkowi przyjezdni na terenie olkuskiego dworca kolejowego otrzymali opiekę i niezbędną pomoc. Mieści się tu tzw. hub, tj. ogromny namiot o powierzchni 1000 metrów kwadratowych i  profesjonalny punkt recepcyjny stworzony dzięki zaangażowaniu samorządu województwa małopolskiego i  Małopolskiego  Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.  Jest to  miejsce, gdzie uchodźcy odpoczęli po wyczerpującej podróży, otrzymali pomoc medyczną, ciepłe wyżywienie i informacje o dalszej podróży jaka jeszcze przed nimi zanim dotrą do miejsc noclegowych. Część przesiadła się do pociągów (nadzorowanych przez policyjne patrole) a część do autobusów (eskortowanych przez policjantów drogówki).

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, podległych komisariatów wspólnie z mundurowymi z Oddziału Prewencji Policji z Krakowa i z Katowic oraz wydziałów ruchu drogowego krakowskiej komendy wojewódzkiej i komendy miejskiej, strażakami OSP i PSP, Strażą Miejską, Służbą Ochrony Kolei oraz samorządowcami i wieloma wolontariuszami nie tylko dbają o bezpieczeństwo ale całym sercem służą pomocą, dodają otuchy, udzielają informacji  osobom, które musiały opuścić ojczyznę by uratować swoje życie. Policjanci będą stale pełnić służbę rejonie olkuskiego dworca w celu zapewnienia bezpieczeństwa przybywającym tu uchodźcom.

źródło: Malopolska Policja

zdjęcia: KPP Olkusz/OPP Kraków