II Edycja akcji “102 litry krwi na 102. rocznicę powstania Policji” w OPP Kraków

Thomas Keneally,

Rankiem, 17 czerwca br. do krakowskiego Oddziału Prewencji Policji zawitali uśmiechnięci pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Długo wyczekiwani przez funkcjonariuszy goście, po 3 miesiącach od ostatniej wizyty, znów mieli okazję stanąć w naszych skromnych progach, a policjanci po raz kolejny mogli wziąć udział w wykuwaniu łańcucha ratującego ludzkie istnienia. Piękna słoneczna aura, niebieskie niebo, lekki wiatr i śpiew ptaków – czy można sobie wymarzyć lepsze warunki, aby uczestniczyć w tak szlachetnej inicjatywie?

Po raz drugi w tym roku, funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Krakowie wraz z policjantami Komendy Powiatowej Policji w Krakowie wzięli udział w operacji “102 litry krwi na 102 rocznicę powstania Policji”. Pogoda dopisała, ale ze względu na zapowiedź wysokich temperatur w ciągu dnia, punkt pobrań ulokowano w klimatyzowanej świetlicy II kompanii, gdzie upał nie był już taki straszny. Aby oddać krew, wystarczyło wypełnić ankietę i kwestionariusz, następnie przejść badanie kwalifikujące dawcę, później lekkie ukłucie i po krzyku. Policyjni krwiodawcy zostawali nagrodzeni czekoladami oraz serdecznym uśmiechem pracowników RCKiK. Nie obyło się bez wspólnych żartów, wymiany poglądów i rozmów na różne tematy. Akcja zbierania czerwonej nici życia rozpoczęła się o 8:00 i trwała do 13:00. W tym czasie udało się zebrać 12,6 litra życiodajnego płynu od 28 dawców – policjantów i pracowników: Oddziału Prewencji Policji w Krakowie, Komendy Powiatowej Policji w Krakowie. W tę szlachetną akcję włączył się również przedstawiciel Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów woj. małopolskiego, w osobie Wice Przewodniczącego ZW- aspirant Paweł Tekliński – Cichy, kolega związkowiec oraz wieloletni krwiodawca.

Nie zwlekaj, podziel się ogniwem ratującym ludzkie życie – Ty też możesz kogoś ocalić!

Akcja „102 litry krwi na 102 rocznicę powstania Policji” została zainaugurowana 5 lutego 2021 roku przez Małopolską Policję wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Jej celem jest uczczenie tego jubileuszu poprzez zebranie jak największej ilości życiodajnego płynu. Kampania potrwa do końca lipca br. W kilkunastu jednostkach garnizonu małopolskiego będą organizowane zbiórki krwi za pomocą krwiobusa lub w terenowych oddziałach RCKiK. W przypadku oddawania indywidualnie w RCKiK lub oddziałach terenowych, przy rejestracji należy poinformować, że oddaje się krew na akcję „102 litry krwi na 102 rocznicę powstania Policji” lub podać nr akcji, M115.

oprac: M Staruch