DZIAŁANIA MAŁOPOLSKICH POLICJANTÓW POD KRYPTONIMEM „ALKOHOL I NARKOTYKI” NA TERENIE AUTOSTRADY A4.

W poniedziałek, tj. 08 stycznia 2024r., na terenie autostrady A4 podległym Komisariatowi Autostradowemu Policji w Krakowie odbyły się działania w zakresie poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym ukierunkowane na eliminowanie nietrzeźwych kierujących pod kryptonimem „Alkohol i Narkotyki”.


W miniony poniedziałek, między  godz. 600 a 900, policjanci Komisariatu Autostradowego Policji w Krakowie przeprowadzili działania pod kryptonimem „Alkohol i Narkotyki”. W akcje zaangażowani zostali policjanci ze stanu etatowego Oddziału Prewencji Policji w Krakowie, a także policjanci ruchu drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Komendy Miejskiej Policji w Krakowie oraz Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie i Krakowie – łącznie 60 funkcjonariuszy oraz 21 radiowozów. Patrole zostały skierowane na Punkt Poboru Opłat w Balicach i Brzęczkowicach. Ponadto policjanci byli obecni na wszystkich węzłach na odcinku od Mysłowic, przez Jaworzno, Bieruń, Chrzanów, powiat krakowski do Węzłów na obwodnicy Gminy Miejskiej Kraków. Celem powyższych działań było wyeliminowanie z ruchu drogowego kierujących, którzy znajdują się pod działaniem alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu, przez poddanie badaniu stanu trzeźwości  jak największej liczby kierujących pojazdami. Wspólne kontrole trzeźwości na odcinku 60 kilometrów autostrady A4 spowodowały, iż żaden z kierujących poruszających się główną arterią małopolską nie uniknął kontroli drogowej.

Mimo mroźnego poranka, trwające 3 godziny działania pozwoliły na przebadanie blisko 4 tysięcy kierujących,
z czego tylko jeden popełnił wykroczenie, mając podczas badania 0,36 promila w wydychanym powietrzu. Zaangażowane siły i środki umożliwiły płynne przeprowadzenie akcji, bez powodowania zatorów drogowych.

Przypominamy, jeśli stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 – 0,5 promila (od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm wydychanego powietrza) jest to wykroczenie zagrożone karę aresztu, grzywną do 5000 zł i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy, natomiast za kierowanie pojazdem w  stanie nietrzeźwości, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość (od 0,25 mg w 1 dm wydychanego powietrza), grozi kara więzienia, zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi od 1 roku do 15 lat oraz kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej).