KOLEJNA GRUPA POLSKICH POLICJANTÓW WYRUSZA NA LITWĘ

 

Polscy policjanci na prośbę litewskiego rządu jadą na Litwę. To już druga grupa, która zastąpi funkcjonariuszy wracających do kraju po miesiącu wspierania działań związanych z bezpieczeństwem i ochroną suwerenności granic naszego sąsiada. Podczas odprawy kolejnej grupy przed wyjazdem na Litwę Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster podziękował policjantom za podejście i gotowość do udziału w tej ważnej misji.

We wtorek, 28.09.2021 r., Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster spotkał się z 52 policjantami, którzy wyjeżdżają na Litwę aby wspierać tamtejsze służby w związku z presją migracyjną z Białorusi. Zmienią i zastąpią oni policjantów z poznańskiego Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu, którzy pełnią tam służbę od początku września br.

Sytuacja na Litwie jest trudna. Napływ imigrantów trwa od kilku tygodni i to niewielkie bałtyckie państwo ma problem, by zapewnić szczelność granicy, która tak jak w Polsce, jest jednocześnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej.

Decyzję o udzieleniu wsparcia w ochronie granicy litewsko-białoruskiej podjął – na prośbę rządu w Wilnie – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, oraz Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Jest to wspólna operacja transgraniczna, na bazie decyzji Rady Europejskiej z 2008 roku, pozwalająca na wspólne działania Policji różnych państw w obszarze przestępczości zorganizowanej.

Jak podkreślił wiceszef Policji zwracając się do wyjeżdżających na Litwę mundurowych – „jednego jestem pewien, że wykonacie te zadania bardzo dobrze”. Zastępca Komendanta Głównego Policji podkreślił fakt, że wdzięczność strony litewskiej w stosunku do polskich policjantów pełniących służbę na Litwie jest bardzo zauważalna i nieoceniona. „Jesteśmy rozpoznawalni, jesteśmy szanowani. Niewątpliwie ta wykonana policyjna praca jest bardzo wartościowa.” – powiedział nadinsp. Roman Kuster

Wyraził jednocześnie przekonanie, że polscy funkcjonariusze na Litwie pamiętając słowa roty ślubowania będą godnie reprezentować nasz kraj i wykażą się profesjonalizmem i niezawodnością przy wykonywaniu powierzonych im zadań: „Macie ogromne doświadczenie i wykorzystajcie też to doświadczenie na Litwie”.

W imieniu Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka, Pan generał podziękował policjantom za gotowość życząc im szczęśliwej drogi i spokojnej służby.

W związku z prośbą strony litewskiej o udzielenie wsparcia, na Litwę w drugiej rotacji skierowanych zostało 52 funkcjonariuszy, w tym 50 z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach oraz 2 z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie z pojazdem specjalistycznym Lrad.

Wsparcie polskich policjantów w ochronie granicy litewsko-białoruskiej będzie trwać miesiąc. W zależności od sytuacji niewykluczona jest kolejna rotacja policjantów.

Z powodu nasilenia się nielegalnej migracji na Litwie od 2 lipca obowiązuje stan wyjątkowy. Polska jest solidarna ze swoimi unijnymi partnerami. Litwę wspierają eksperci z Frontexu, Europolu, Straż Graniczna wysłała na Litwę swoich funkcjonariuszy oraz śmigłowiec Kania. Na granicę Litwy z Białorusią na początku września wyruszył także specjalistyczny pojazd obserwacyjny wraz z załogą. Jednostka ta jest wyposażona w sprzęt optyczny oraz termooptyczny.

(mw BKS KGP/ foto: BKS KGP, Jacek Herok Gazeta Policyjna)