List otwarty Przewodniczącego Zarządu Głównego NSZZ Policjantów

 

Koleżanki i Koledzy Policjanci!

Przed nami ważne dla Polaków Święto a przed Policjantami wyzwanie, by przebiegło ono bezpiecznie. Jak już zapewne wiecie, Komitet Protestacyjny postanowił, że tegoroczna akcja „Znicz” będzie początkiem akcji „Jeżdżę Bezpiecznie, Popieram Protest Policjantów”. Celem tej akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy polskiej Policji i na konieczność spełnienia żądań, które w dniu 7 września 2022 r. NSZZ Policjantów skierował do Prezesa Rady Ministrów.

Oczekujemy, że Rząd zwróci nam pieniądze, które odebrała nam inflacja, bo jeśli tego nie zrobi, szeregi polskiej Policji opuszczą tysiące doświadczonych policjantów i stracimy zdolność ochrony naszego społeczeństwa przed zagrożeniami, z którymi dotychczas sobie radzimy.

Nasze żądania nie są czymś, co można by uznać za przejaw egocentryzmu zawodowego. Dobrze wiemy w jakiej sytuacji znajduje się dziś Polska i cały demokratyczny świat. Dobrze też wiemy, że zaspokojenie przez Rząd wszystkich potrzeb społecznych i zawodowych nie jest łatwe. Wiemy jednak, że to właśnie na policjantach spoczywa główny ciężar zapewnienia Polakom bezpieczeństwa. Jeśli pod presją ekonomicznego przymusu odejdą od nas ci, którzy wiedzą jak to bezpieczeństwo zapewniać, jako formacja staniemy przed poważnym problemem. A nasz problem uderzy nie w kogo innego, jak tylko we wszystkich Polaków.

Czy w tej trudnej dla naszego Kraju sytuacji żądamy zbyt wiele?

Jeśli weźmiemy pod uwagę wysokość rocznych wpływów, jakie tylko z samych mandatów Policja wnosi do Budżetu Państwa (około półtora miliarda złotych rocznie) i porównamy je z tym, ile brakuje do podpisania porozumienia, okazuje się, że tak naprawdę spieramy się o kwotę niższą niemal trzykrotnie! To właśnie dlatego w kolejnej odsłonie naszego protestu postanowiliśmy wykorzystać element presji finansowej.

Apelując do kierowców o bezpieczną jazdę chcemy wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w ruchu i obniżyć jednocześnie wpływy do Budżetu Państwa. Takie podejście będzie korzystne dla społeczeństwa i bezpieczne dla policjantów, którzy zaangażują się w akcję. Jak dobrze pamiętamy, z tej samej formy protestu korzystaliśmy przed czterema laty. Dzięki niej i innym działaniom zmusiliśmy Rząd do refleksji, że Policja to przede wszystkim ludzie, że inwestując w Policję miliardy, na pierwszym miejscu stawiać trzeba ludzi!

Ale żeby tamten sukces stał się możliwy i dziś, musimy tak jak wówczas stanąć w „jednej linii” i zaangażować się we wszystkie działania protestacyjne. Uważam jednak, iż mimo ogromnego doświadczenia, jakie NSZZ Policjantów zdobył, powtórzenie tamtego sukcesu wcale nie będzie łatwiejsze. Demonstrując swoją jedność udowodniliśmy wówczas, że jesteśmy niezwykle silni i niezwykle skuteczni. Nasza siła i nasza skuteczność stały się jednak zagrożeniem. To dlatego mamy dziś w Policji pluralizm, to dlatego NSZZ Policjantów i jego liderzy są dziś atakowani na wszelkie możliwe sposoby.

Zapewniam Was wszystkich, że mimo niezliczonej liczby oszczerstw, NSZZ Policjantów wciąż jest tym samym Związkiem i wciąż zamierza osiągnąć cel, w centrum którego jest interes policjantów – wszystkich policjantów, bez względu na staż i zajmowane stanowisko!

Apeluję więc o zachowanie jedności i o przystąpienie do wszystkich działań protestacyjnych, które NSZZ Policjantów będzie wdrażał aż do osiągniecia tego celu. Mówiąc, że nie będzie to łatwe, nie powiedziałem i nigdy nie powiem, że jest to niemożliwe.

Trzymajmy „linię” i nie wierzmy oszczercom oraz szarlatanom!

Przewodniczący

Zarządu Głównego NSZZ Policjantów

Rafał Jankowski

załącznik: