NOWE OBOSTRZENIA. ROZPORZĄDZENIE OPUBLIKOWANE W DZIENNIKU USTAW

 

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z epidemią. Wprowadza ono m.in. regionalne obostrzenia na Warmii i Mazurach i obowiązek zasłaniania nosa i ust wyłącznie maseczką.

Regulacja powiela wiele rozwiązań zawartych w poprzednim rozporządzeniu rządu z 21 grudnia 2020 r

Obostrzenia na Warmii i Mazurach

Jedną z istotniejszych zmian jest ustanowienie województwa warmińsko-mazurskiego obszarem szczególnie zagrożonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. W przypadku tego województwa wprowadzono dodatkowe obostrzenia związane m.in. z ograniczeniami w zakresie prowadzenia usług hotelarskich, działalności kulturalnej m.in. kin i teatrów i funkcjonowania galerii handlowych.

Obostrzenia w województwie warmińsko-mazurskim – co będzie obowiązywało od soboty 27 lutego [LISTA]:

· Zamknięte hotele i miejsca noclegowe.

· Zamknięte kina, teatry, filharmonie, opery.

· Zamknięte boiska znajdujące się na zewnątrz.

· Zamknięte stoki narciarskie.

• Zamknięte baseny, aquaparki.

· Zamknięte korty tenisowe.

· Nauka zdalna w klasach 1-3 szkół podstawowych.

Nauka zdalna w klasach 4-8 szkół podstawowych, szkołach średnich, w technikach i szkołach wyższych (z wyjątkami).

· Zamknięte siłownie, kluby fitness.

· Zamknięte restauracje i bary, posiłki wydawane tylko na wynos.

· Zakaz organizacji wesel i konsolacji.

Koniec z szalikami i przyłbicami

Rozporządzenie znosi możliwość zakrywania ust i nosa za pomocą innych środków ochrony niż maseczki. Od soboty nie będzie można stosować w tym celu szalików, kominów, chust i bandan. Przyłbice będą mogły być używane jedynie dodatkowo, oprócz maseczki.

Restrykcje na południowej granicy

Regulacja wprowadza też ograniczenia dotyczące przekraczania granicy lądowej z Republiką Czeską i z Republiką Słowacką. Osoba przekraczająca tę granicę będzie obowiązana do posiadania negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego, przed przekroczeniem granicy.

Zmiany dla sportowców

Na mocy rozporządzenia z ograniczenia w zakresie usług hotelarskich przewidujących udostępnianie nie więcej niż 50 proc. pokoi znajdujących się w danym obiekcie zwalnia się osoby biorące udział w charakterze zawodnika, członka sztabu szkoleniowego, lekarza, fizjoterapeuty lub sędziego w Halowych Mistrzostwach Europy w lekkiej atletyce Toruń 2021.

Warunkiem rozpoczęcia m.in. rehabilitacji leczniczej będzie negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego, a nie jak dotychczas w terminie 6 dni.

Rozdział piąty rozporządzenia poświęcono kwestii szczepień m.in. kolejności ich przeprowadzania.

Treść rozporządzenia znajdziesz TUTAJ

źródło: PAP