PODSUMOWANIE SYLWESTRA W ZAKOPANEM

W weekend sylwestrowy, w powiecie tatrzańskim policjanci przeprowadzili aż 452 interwencje. Nowy Rok, pod Tatrami przywitało około 100 tysięcy turystów. Poważnych zdarzeń kryminalnych i losowych nie odnotowano.

W Zakopanem oraz miejscowościach turystycznych powiatu tatrzańskiego już na kilka dni przed Sylwestrem hotele, pensjonaty i kwatery prywatne zapełniły się dziesiątkami tysięcy turystów. Większość z nich przyjechała własnymi samochodami, co powodowało duże korki i trudności komunikacyjne w Zakopanem. Drogówka w związku z tym miała pełne ręce roboty. W weekend odnotowano 32 kolizje drogowe, 15 interwencji dotyczących nieprawidłowego parkowania oraz zatrzymano 4 pijanych kierowców. W noc sylwestrową nad bezpieczeństwem mieszkańców powiatu tatrzańskiego oraz turystów dbało ponad 300 policjantów. Byli to policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem, z jednostek ościennych oraz funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie. Podczas imprezy masowej na Równi Krupowej, gdzie zgromadziło się blisko 40 tysięcy osób, nie odnotowano żadnych zdarzeń, z wyjątkiem fałszywego alarmu o podłożonym ładunku wybuchowym. Natomiast poza imprezą, w rejonie Krupówek i na obrzeżach miasta dochodziło do licznych awantur i bójek z udziałem turystów, którzy przesadzili z alkoholem. Do rana, w różnych częściach miasta policjanci podejmowali interwencje, aby zapewnić porządek i bezpieczeństwo. Większość z nich dotyczyła zakłócenia spokoju i ciszy nocnej.

Bilans długiego sylwestrowego weekendu to 452 interwencje, 892 wylegitymowane osoby, 29 zatrzymanych osób, w tym 14 do wytrzeźwienia i 15 osób na gorącym uczynku przestępstwa. Wśród nich znalazło się dwóch mieszkańców powiatu nowotarskiego, którzy 31 grudnia ub.r. na Krupówkach uderzyli interweniującego policjanta butelką w głowę. Mężczyźni usłyszeli już prokuratorskie zarzuty. Grozi im do 5 lat więzienia. Wśród odnotowanych w ten weekend zdarzeń znalazło się 12 kradzieży, 10 oszustw, 5 uszkodzeń ciała, 3 narkotykowe i 1 rozbój.

Wśród zgłoszeń były również dotyczące wirtualnych kwater. Skala tego typu oszustw, z roku na rok jest jednak coraz niższa. Obecnie odnotowaliśmy dziesięć takich zdarzeń, a w ubiegłych latach było dwa lub trzy razy więcej. Nie oznacza to, że oszuści odpuścili – to raczej turyści są bardziej czujni.

Pomimo 452 interwencji, w miniony weekend nie odnotowaliśmy poważnych zdarzeń kryminalnych w powiecie tatrzańskim.

źródło: R.W./fot.KPP.Zakopane