Uroczystość wręczenia medali im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja z udziałem kierownictwa MSWiA. Wśród wyróżnionych policjant krakowskiego oddziału prewencji

 

W czwartek, 28 lipca br. szef MSWiA Mariusz Kamiński wręczył medale im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Odznaczenia odebrało 67 policjantów z całego kraju. W uroczystości wzięli także udział wiceministrowie Maciej Wąsik oraz Błażej Poboży, a także Komendant Główny Policji gen. Jarosław Szymczyk. W 2022 roku medalami odznaczonych zostało już 117 funkcjonariuszy. Słowa policyjnej roty „…nawet z narażeniem życia” wypełnił także policjant z garnizonu małopolskiego: asp. szt. Paweł Ścianski z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie. W czwartek został odznaczony medalem im. podkom. Andrzeja Struja przez szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego oraz Komendanta Głównego Policji nadinsp.dr Jarosława Szymczyka.

Podkomisarz Andrzej Struj zginął od ciosów nożem, po tym jak 10 lutego 2010 r. podczas urlopu interweniował wobec chuliganów, którzy niszczyli tramwaj. Policjant służył w formacji od 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym Komendy Stołecznej Policji. O tragicznym zdarzeniu, do którego doszło na skrzyżowaniu ul. Wolskiej i ul. Fort Wola w Warszawie, przypomina pamiątkowa tablica, którą odsłonięto 10 lutego 2020 roku przy skwerze imienia zmarłego policjanta. Ustanowiono także Medal im. podkomisarza Andrzeja Struja, który mogą otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Funkcjonariusze otrzymują również nagrodę finansową. Medal jest nadawany na wniosek komendanta głównego Policji albo z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wyróżnienie może być przyznawane także pośmiertnie.

Asp. szt. Paweł Ściański z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie 29 marca 2021 roku wyprowadził z płonącego mieszkania rannego mężczyznę i wezwał pomoc dla jego żony, której droga ucieczki z płomieni została odcięta. Do zdarzenia doszło 29 marca 2021r. w rejonie ul. Wysłouchów  w Krakowie. Policyjny patrol, którego dowódcą był asp.szt. Paweł Ściański podczas patrolowania terenu podległego Komisariatu Policji VI w Krakowie zauważył dym wydobywający się z jednego z bloków. Policjant wbiegł do klatki, skąd ewakuował mieszkańców ze względu na realne zagrożenie ich życia i zdrowia. Następnie pobiegł na piętro, skąd rozprzestrzeniał się ogień. To tam w jednym z mieszkań zauważył sylwetkę mężczyzny, który z trudem utrzymywał się na nogach. Policjant nie bacząc na duże zadymienie i ogień wbiegł do mieszkania i wyprowadził mężczyznę – ratując jego życie i udzielił pierwszej pomocy medycznej. Na miejsce wezwał również Straż Pożarną, która z balkonu mieszkania ściągnęła żonę mężczyzny. Policjant uratował ludzkie życie – narażając własne zdrowie i życie, tym samym spełnił przesłanki do nadania medalu. Pisaliśmy o tym: tutaj

Postawa zaprezentowana przez policjanta podczas interwencji, gdzie realizował swoje obowiązki z narażeniem życia i zdrowia jest godna do naśladowania i stawia go w gronie najlepszych policjantów. To wielkie wydarzenie i duma dla Małopolskiej Policji, że tacy Policjanci pracują w naszych szeregach.

Relacja z wręczenia nagród w MSWiA: tutaj