III ROTACJA POLICJANTÓW OPP W KRAKOWIE ZAKOŃCZYŁA SŁUŻBĘ NA GRANICY Z BIAŁORUSIĄ

 

W poniedziałek, po 21 dniach służby pełnionej na podlaskiej ziemi, policjanci kompanii II Oddziału Prewencji Policji w Krakowie wrócili do jednostki macierzystej. W trakcie realizowanych służb w ramach ochrony granicy RP podjęli przez ostatnie 3 tygodnie 438 interwencji. Zatrzymali 35 osób (w tym za przestępstwa pospolite, nielegalne przebywanie na terenie RP i pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy), ujawnili 3 osoby poszukiwane i odzyskali 3 utracone pojazdy.

Jak intensywna była to służba obrazują  przykładowe interwencje policjantów krakowskiego oddziału prewencji na przestrzeni wybranego  tygodnia:

13 grudnia tuż przed północą „kurier” próbował przedostać się przez posterunek wystawiony przez policjantów plutonu 3 kompanii prewencji II. 19-letni obywatel Łotwy został zatrzymany.

14 grudnia  sprawne działanie policjantów w lasach Drohiczyńskich zakończyło się zatrzymaniem sześciu obywateli Iraku, którzy nielegalnie przekroczyli granicę RP.

15 grudnia policjanci zatrzymali do kontroli bmw, którego 27-letni kierowca nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. W trakcie czynności jego 36-letni pasażer wyrzucił do rowu woreczek foliowy z zawartością białego proszku. Okazało się, że było to blisko 75 gramów amfetaminy. Obaj zostali zatrzymani.

Tego samego dnia  w Olchowiczach  mundurowi zatrzymali do kontroli volvo. Okazało się, że pojazd o wartości 200 tysięcy złotych został utracony na terenie Szwecji. Za jego kierownicą siedział 43-letni obywatel Serbii, który tłumaczył, że auto wypożyczył w Szwecji. Mężczyzna został zatrzymany i  usłyszał zarzut przywłaszczenia samochodu

17 grudnia w godzinach popołudniowych w gminie Mielnik policjanci zatrzymali do kontroli drogowej  fiata. Kierowca – obywatel Ukrainy – pomagał obywatelowi Syrii w nielegalnym przekroczeniu granicy RP. Policjanci podzielili się posiłkiem z Syryjczykiem, a następnie przekazali go do placówki Straży Granicznej. 32- letni obywatel Ukrainy usłyszał zarzuty karne.

18 grudnia kierowca volkswagena  nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i zaczął uciekać. Po krótkim pościgu, obywatel Gruzji został zatrzymany. Okazało się, że kierujący ma blisko promil alkoholu w organizmie, a w kieszeni jego spodni mundurowi znaleźli marihuanę. Ponadto auto, którym kierował 42-latek, nie miało badań technicznych. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzuty z kodeksu karnego.

19 grudnia przed północą uwagę policjantów zwróciły dwa pojazdy na dolnośląskich numerach rejestracyjnych. Nerwowe zachowanie kierowców podczas kontroli drogowej  wskazywało, że przyjechali po imigrantów. Policjanci spenetrowali pobliski las i zatrzymali dwóch „kurierów” (obywateli Ukrainy) oraz 9 obywateli z krajów Bliskiego Wschodu, którzy nielegalnie przekroczyli granicę RP i czekali na transport. Do czasu przybycia patrolu Straży Granicznej nielegalni imigranci ogrzali się przy ognisku, a policjanci podzielili się z nimi swoim posiłkiem.

Policjanci chronili wschodnią  granicę, służyli i  pomagali  mieszkańcom Podlasia, ale też bardzo często sami otrzymywali pomoc ze strony miejscowej ludności. Podlasianie częstowali ich posiłkiem, kierowali podziękowania, słowa uznania i nawet zapraszali na Wigilię.

źródło: malopolska.policja.gov.pl