KIEROWCY CIĘŻARÓWEK „NA PODWÓJNYM GAZIE”

W ciągu ostatnich dni funkcjonariusze kompanii I Oddziału Prewencji Policji w Krakowie pełniący obecnie służbę na terenie garnizonu lubelskiego ujawnili  kierowców ciężarówek, którzy oczekując w kolejce na możliwość wjazdu na przejście graniczne Kukuryki- Kozłowicze podejrzewani są o jazdę „na podwójnym gazie”. Apelujemy o rozwagę, przypominając, że nieodpowiedzialnym kierowcom grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Muszą liczyć się również z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi.

Do jednego ze zdarzeń doszło około godziny 1.30 w nocy na ulicy Granicznej w Koroszczynie. Policjanci krakowskiego oddziału prewencji zwrócili uwagę na kierowcę oczekującego w kolejce samochodów ciężarowych, który stojąc na jezdni, przestał reagować na wydawane przez nich polecenia. Kiedy mundurowi zajrzeli do kabiny tira okazało się ze kierowca śpi za kółkiem pojazdu. Ujawnili też przy nim butelki po alkoholu oraz pełny kieliszek. Od kierowcy wyczuwalna była silna woń alkoholu. Kiedy funkcjonariusze dobudzili go, był agresywny, nie chciał też wykonywać ich pleceń. Podejrzewany jest również o znieważenie interweniujących mundurowych.

Nie jest to jedyny kierowca, który oczekując na możliwość wjazdu na terminal w Koroszczynie, podejrzewany jest o jazdę „na podwójnym gazie”. W miniony poniedziałek przed południem również w miejscowości Koroszczyn funkcjonariusze ujawnili 36-latka, który podejrzany jest o kierowanie tirem pod wpływem alkoholu. Mundurowi, patrolując drogę krajową 68, zwrócili uwagę na samochód ciężarowy, którego kierowca również przestał reagować na polecenia. Tir stał na zakręcie drogi, stwarzając zagrożenie innym uczestnikom ruchu.

Także w tym przypadku siedzący za kierownicą mężczyzna zasnął. Funkcjonariusze potwierdzili jego tożsamość. Ustalili, że jest to 36-letni mieszkaniec gminy Zbuczyn. Sprawdzili również jego stan trzeźwości. Urządzenie wykazało ponad 2 promile alkoholu w jego organizmie. Dodatkowo na jego koncie figuruje aktywny zakaz kierowania pojazdami. W trakcie rozmowy z funkcjonariuszami 36-latek oświadczył, że przecież on tylko podjeżdżał w kolejce.

O dalszym losie nieodpowiedzialnych kierowców zadecyduje sąd. Przypominamy, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą do dwóch lat pozbawienia wolności. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. W sytuacji, kiedy osoba po raz kolejny kieruje pojazdem w stanie nietrzeźwości, świadczenie pieniężne jest nie mniejsze niż 10 tysięcy złotych.

źródło: KMP Biała Podlaska