Niedzielny protest przed kurią

To już trzeci dzień, kiedy przez Kraków przechodzi fala protestów w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

W niedzielę 25.10 krakowianie protestowali przed siedzibą Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Jak poinformował PAP  rzecznik małopolskiej Policji Sebastian Gleń, nie doszło do żadnych zatrzymań ani poważniejszych incydentów.
“Policja wystawiła 26 mandatów, głównie za zaśmiecanie przestrzeni publicznej, niezasłanianie ust i nosa oraz za wykroczenia w ruchu drogowym. Siedem wniosków o ukaranie skierowanych zostało do sądu” – podał rzecznik.

Dodał, że w proteście przed kurią wzięło udział ok. 10 tys. osób; ponad 100 z nich zostało wylegitymowanych.
Uczestnicy zgromadzenia przeszli na ul. Retoryka przed siedzibę lokalnych struktur PiS gdzie przed wejściem zapalili znicze. Stamtąd wrócili przed gmach krakowskiej kurii przy ul. Franciszkańskiej. Zgromadzenie zakończyło się w Rynku Głównym pod pomnikiem Adama Mickiewicza.