Policjanci uratowali mężczyznę, który podjął próbę samobójczą

 

Policjanci Plutonu II Kompanii Prewencji IV Oddziału Prewencji Policji w Krakowie uratowali 33-latka, który próbował odebrać sobie życie. Mężczyzna w ciężkim stanie został odnaleziony w jednym z pustostanów na krakowskim Podgórzu.

W godzinach porannych, 8 grudnia 2020 r. funkcjonariusze krakowskiego OPP pełnili służbę w ramach plutonu alarmowego. Kilka minut po godzinie 6:00 oficer dyżurny skierował podległe patrole w rejon Rynku Dębnickiego, gdzie mógł znajdować się poszukiwany mężczyzna. Niestety poszukiwania w tym obszarze nie przyniosły efektu. Mając na uwadze niską temperaturę, a także poważne zagrożenie utraty życia, dowódca plutonu alarmowego, asp. szt. Grzegorz Kwaśny, podjął decyzję o wyznaczeniu nowego kierunku akcji ratowniczej. Bazując na doświadczeniu oraz znajomości topografii miasta zdecydował się ograniczyć listę koniecznych do sprawdzenia miejsc. Jednym z obiektów, który został wytypowany do sprawdzenia przez policjantów, był budynek w stanie surowym przy ul. Twardowskiego. Intuicja dowódcy zaowocowała odnalezieniem mężczyzny na jednym z  pięter budynku. Niestety jeden sukces nie zakończył akcji ratunkowej, wyścig z czasem nadal trwał.

Poszkodowany miał intensywnie krwawiące obrażenia lewej ręki. Funkcjonariusze natychmiast przystąpili do zatamowania krwotoku oraz wezwali załogę pogotowia ratunkowego. Oczekując na pomoc medyczną okryli 33-latka folią NRC nieprzerwanie monitorując jego funkcje życiowe. Z powodu znacznej utraty krwi oraz wychłodzenia organizmu mężczyzna tracił przytomność. W chwilach świadomości prosił policjantów, by odstąpili od akcji ratunkowej i pozwolili mu umrzeć.

Zespół Ratownictwa Medycznego K01-008, który przybył na miejsce ocenił stan poszkodowanego jako ciężki, ale stabilny. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala, gdzie powraca do zdrowia pod okiem personelu medycznego.