Noc Sylwestrowa w Zakopanem – pierwsze podsumowanie pracy policjantów

W operacji policyjnej „SYLWESTER 2022” zaangażowanych było blisko 300 policjantów z całej małopolski w tym 120 funkcjonariuszy krakowskiego Oddziału Prewencji. W tę wyjątkową noc wspierali nas również funkcjonariusze Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Straży Ochrony Kolei, Strażnicy Miejscy oraz pracownicy ochrony. Nowy Rok na Równi Krupowej w Zakopanem przywitało około 65 tysięcy turystów.

Już na „zakopiance” policjanci z małopolskiej drogówki dbali o bezpieczny dojazd turystów na koncert sylwestrowy. W centrum Zakopanego policyjne patrole usprawniały ruch, a w rejonie dworców policjanci i Strażnicy Ochrony Kolei dbali o bezpieczeństwo podróżnych. W Zakopanem i miejscowościach turystycznych powiatu tatrzańskiego blisko 300 policjantów wzięło udział w operacji policyjnej “Sylwester 2022”. Znaczne siły policyjne zgrupowane zostały bezpośrednio w rejonie sceny na Równi Krupowej, jak i centrum Zakopanego.

W zabezpieczeniu imprezy oraz utrzymaniu porządku w powiecie wspierali nas również funkcjonariusze Straży Granicznej, Straż Ochrony Kolei, Strażnicy Miejscy, druhowie Straży Pożarnej oraz liczna służba ochrony. W kulminacyjnym momencie przed sceną znajdował się komplet widzów tj. 30 tysięcy osób natomiast w pobliżu na Równi Krupowej, dodatkowo bawiło się blisko 35 tysięcy osób. Podczas imprezy masowej nie odnotowaliśmy poważniejszych zdarzeń.

Natomiast poza imprezą w rejonie Krupówek i na obrzeżach miasta dochodziło do licznych awantur i bójek z udziałem turystów, którzy przesadzili z ilością spożytego alkoholu. Zdarzenia te nasiliły się ok. 1.00, kiedy koncert się zakończył. Natomiast tuż po północy wiele interwencji związanych było z odpalaniem fajerwerków w pobliżu drewnianych domów.

W powiecie tatrzańskim od 18.00 do 3.00 odnotowaliśmy, aż 92 różnego typu interwencje. Wielu osobom policjanci pomagali odnaleźć miejsce zakwaterowania, a innych przypadkach zatrzymywali do wytrzeźwienia, ratując przed wyziębieniem.

Odnotowaliśmy drobne kradzieże, jak również zagubienia rzeczy osobistych i dokumentów. Zatrzymano kilka osób do wyjaśnienia spraw kryminalnych w tym poszukiwanego. Doszło do potrącenia pieszego.

Mnóstwo pracy mieli również ratownicy medyczni, którzy pomagali rannym osobom, ale i takim, którzy sami doprowadzili się do stanu zagrażającego ich zdrowiu i życiu.

Reasumując kilka zatrzymanych osób, blisko sto interwencji oraz fałszywy alarm o podłożonym ładunku w szpitalu to bilans tylko kilku godzin sylwestrowej nocy pod Tatrami. Do wczesnych godzin porannych policjanci podejmowali kolejne liczne interwencje wobec mocno pijanych i agresywnych sylwestrowiczów, którzy wszczynali burdy w centrum Zakopanego, ale i w innych miejscowościach powiatu tatrzańskiego.

źródło: Policja Zakopane