Podsumowanie rocznej współpracy Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów OPP i SPKP z innymi podmiotami

 

Miniony rok był szczególny dla nas wszystkich. Widmo epidemii koronawirusa wisiało nad nami niczym czarne chmury. Zakazy, obostrzenia i troska o najbliższych nieco hamowała nasze zapędy do działania. Dla wielu osób czas się zatrzymał, ale nie dla nas. Dostosowaliśmy naszą działalność do panującej sytuacji. Te 12 miesięcy były równie pracowite co poprzednie lata, ale ukierunkowane w głównej mierze na bezpieczeństwo i zdrowie związkowców.

Styczeń:

To już trzeci rok z rzędu, kiedy udało się kontynuować współpracę z krakowskim Ogrodem Zoologicznym. Dzięki zaangażowaniu Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. małopolskiego członkowie ZT NSZZ Policjantów OPP i SPKP oraz ich rodziny mieli możliwość wizytowania krakowskiego Zoo na bardzo preferencyjnych warunkach. 15 hektarów terenów spacerowych i rekreacyjnych stało przed nami otworem. To wspaniałe miejsce na spędzenie rodzinnie wolnego czasu.

Wszyscy członkowie związku otrzymali kalendarze ścienne trójdzielne w ramach promocji Oddziału Prewencji Policji w Krakowie. Kalendarze zaprojektowane przez policjantów-związkowców spełniły też funkcję charytatywną, wskazując możliwość przekazania 1% podatku poprzez Organizacje Pożytku Publicznego na osoby, których życie związało z OPP Kraków.

Luty:

W drugim miesiącu roku zorganizowaliśmy rodzinno-integracyjną wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce. Ofiarowane przez ZW NSZZ Policjantów woj. małopolskiego wejściówki, pozwoliły nam zjechać 135 metrów pod ziemię, gdzie policyjni związkowcy wraz z najbliższymi mogli przez trzy godziny podziwiać XIII wieczną kopalnię wpisaną w 1978 roku przez UNESCO na pierwszą listę światowego dziedzictwa.

Współpraca pomiędzy ZW NSZZ Policjantów woj. małopolskiego, Zarządem Terenowym NSZZ Policjantów w Nowym Targu reprezentowanym przez asp.szt. Mariusza Hyrczyka, ZT NSZZ Policjantów OPP i SPKP  oraz “Podhale Rescue Team” zaowocowała super promocją dla związkowców. Policjanci wzięli udział i ukończyli z wynikiem pozytywnym kurs Ratownika Wodnego.

Pod koniec lutego wspierani przez Zarząd Wojewódzki zaprosiliśmy związkowców z małopolski na integracyjną wycieczkę na Podhale. Zwolennicy białego szaleństwa korzystali z ostatnich dni zimy. Bardziej doświadczeni narciarze wspierali mniej obytych z tym sportem kolegów. Dzięki temu nawet ci, którzy pierwszy raz mieli kontakt z taką formą rekreacji, nie czuli się zagubieni. Nasi koledzy wykazali się dużą dozą zrozumienia oraz zdolnościami w przekazywaniu tajników sportów zimowych.

Dla zwolenników bardziej statycznej formy wypoczynku przewidziano wizytę w aquaparku Termy Bukovina. Kąpiel w wodach termalnych to chwila relaksu oraz szansa na ukojenie nerwów i odpoczynek od codziennych trudów służby. Nowoczesny ośrodek, mnóstwo basenów oraz wodnych atrakcji pozwoliły na dostosowanie rodzaju wypoczynku do oczekiwań.

Marzec:

Początek marca to ostatnie dni, kiedy mogliśmy spotkać się w nieco większym gronie. 8 marca życzyliśmy wszystkiego, co najlepsze  oraz wręczyliśmy skromne upominki naszym koleżankom. Spotkaliśmy się przy aromatycznej kawie i słodkim ciastku. Życzenia wszystkim Paniom osobiście składał Dowódca Oddziału Prewencji Policji w Krakowie insp. Jarosław Nowak.

Połowa marca to już okres intensywnego rozprzestrzeniania się koronawirusa. To obawa przed czymś groźnym i nieznanym. Zarząd Terenowy przeznaczył środki finansowe na zakup płynów dezynfekujących, w którego pozyskanie zaangażowali się policjanci OPP Kraków. Dzięki staraniom wielu związkowców udało się pozyskać 50 litrów deficytowego w tym czasie towaru.

Kwiecień:

Wiosna  to dalszy ciąg zmagań z epidemią Covid-19. Policjanci-związkowcy w wolnym czasie zaangażowali się w pomoc Pani Magdalenie Chuderskiej-Dyrektor Krakowskiego Komitetu Zwalczania Raka. Pani Magdalena od samego początku pojawienia się zagrożenia związanego z koronawirusem w ramach wolontariatu wspierała publiczną Służbę Zdrowia. Wspólnie z dziesiątkami wolontariuszy z małopolski szyła i dystrybuowała maseczki ochronne, fartuchy i przyłbice. Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów OPP i SPKP zakupił z własnych środków potrzebne półprodukty, a wolontariusze w ramach podziękowania uszyli nam prawie 1000 maseczek ochronnych. W owym czasie zdobycie tego produktu graniczyło z cudem.

9 kwietnia policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie zostali wyposażeni w 5 profesjonalnych urządzeń do ozonowania pojazdów. Współpraca Dowództwa Oddziału Prewencji Policji w Krakowie, nieocenione doradztwo ZW NSZZ Policjantów woj. małopolskiego oraz ZW NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego, który wskazał firmę i zapewnił minimalną cenę, zaowocowały zakupem towaru. Generatory ozonu zakupiono ze środków własnych z przeznaczeniem do dezynfekcji samochodów, w których funkcjonariusze codziennie pełnią służbę patrolową. Urządzenia doskonale sprawdzają się jako uzupełnienie innych detergentów oraz środków odkażających stosowanych w celu zapewnienia należytej ochrony funkcjonariuszom Policji.  Ozonowanie to jedna z metod przeprowadzenia dezynfekcji. Używany  jest w niej ozon będący silnym utleniającym gazem.

W kwietniu Zarząd Wojewódzki Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów woj. małopolskiego  podjął decyzję o uruchomieniu specjalnych środków finansowych z funduszu socjalnego na pomoc osobom dotkniętym skutkami ogłoszenia pandemii koronawirusa. Już wtedy związkowcy OPP i SPKP mogli skorzystać z pomocy i z niej skorzystali. Poszkodowani skutkami obostrzeń i ich rodziny otrzymali bezzwrotną pomoc finansową.

Maj:

2020 rok to czas jubileuszu 30-lecia powstania NSZZ Policjantów. Niestety obchody tej uroczystości przesuwane są ze względu na obostrzenia i z troski o zdrowie i życie jej uczestników. Dziś już wiemy, że przesuwanie w czasie uroczystości wojewódzkich nic nie pomogło. Obchody tego ważnego dla związkowców wydarzenia zostały odwołane bez wskazania terminu z nadzieją na szybką poprawę sytuacji i opanowanie wirusa.

Dzięki staraniom Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. małopolskiego również my członkowie organizacji terenowej NSZZ Policjantów otrzymaliśmy w maju na upalne dni zapas napojów izotonicznych i witaminowych. Zgodnie z zaleceniami Zarządu Wojewódzkiego dystrybucja produktów “OSHEE” jednej z wyróżniających się innowacyjnych firm z branży Food & Beverage w Polsce odbywała się z terenu OPP Kraków. W operację dystrybucji towaru na poszczególne Zarządy Terenowe z Małopolski  zaangażowanych było kilku związkowców OPP – za co serdecznie dziękujemy.

Czerwiec:

Od kilku lat WZZ NSZZ Pracowników Policji oraz ZW NSZZ Policjantów woj. małopolskiego organizował z okazji Dnia Dziecka Piknik Rodzinny Służb Mundurowych. Wydarzenie to cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród najmłodszej widowni. Niestety panująca sytuacja związana z zagrożeniem spowodowanym wirusem SARS-CoV-2 wymusiła na nas wiele niekorzystnych ograniczeń, w tym zakaz zgromadzeń. WZZ NSZZ Pracowników Policji wraz z ZW NSZZ Policjantów woj. małopolskiego przygotował projekt online bezpieczny dla dzieci oraz osób  biorących w nim udział. W prezentacji, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem dzieci, wzięli udział również policjanci-związkowcy OPP Kraków. Oprócz pokazu on-line, dzięki organizatorom dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym. Każdy z uczestników konkursu na portret Wawelka – maskotki małopolskiej Policji otrzymał upominek.

02.06  “odpaliliśmy” stronę internetową  Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów OPP i SPKP o działalności informacyjnej. /Związkowa Strona Informacyjna  zsi-opp.pl/. Administratorami tej strony są czynni policjanci OPP w Krakowie, którzy w wolnej chwili starają się pokazać Wam każdy aspekt naszej służby. Pojawiają się na niej między innymi wiadomości z życia jednostki, jak i aktualności związkowe, promocje dla związkowców oraz aktualizowana galeria zdjęć i filmów.

05.06 po prawie pięciu miesiącach intensywnego szkolenia, zjazdów, treningów w różnych warunkach pogodowych  Dowódca Oddziału Prewencji Policji w Krakowie insp. Jarosław Nowak, Przewodniczący NSZZ Policjantów woj. małopolskiego podinsp. Grzegorz Gubała pogratulowali policjantom złożenia egzaminu na Ratownika Wodnego. Wśród związkowców, którzy zdali egzamin, było sześciu policjantów Oddziału Prewencji Policji w Krakowie.

Lipiec:

Przedstawiciele Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. małopolskiego oraz Klub Tenisowy Błonia podpisali porozumienie, w ramach, którego członkowie NSZZ Policjantów woj. małopolskiego oraz WZZ NSZZ Pracowników Policji mogą  aktywnie spędzać czas na Kortach Dąbskich w Krakowie ul. Dąbska 1. Specjalnie dla związkowców korty dostępne są za połowę ceny.

Sierpień

Drugi miesiąc wakacji to czas na całkowite rozprężenie i wypoczynek. Niestety to, co przyjemne i miłe szybko mija. Już w sierpniu 2020 roku Związkowy Punkt Informacyjny przy ZW NSZZ Policjantów woj. małopolskiego zaproponował bardzo korzystną ofertę ubezpieczenia NNW dla uczniów powracających do szkoły.

Wrzesień:

Skutki obostrzeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa były i będą odczuwane jeszcze przez wiele miesięcy. Wprowadzenie ograniczeń w niektórych sektorach gospodarki bezpośrednio lub pośrednio miało i nadal ma wpływ na sytuację finansową wielu polskich rodzin. Dlatego Komisja Socjalna przy NSZZ Policjantów woj. małopolskiego przyznała po raz kolejny  znaczące zapomogi dla funkcjonariuszy, których sytuacja materialna pogorszyła się wskutek pandemii. Od kwietna 2020 r. przyznano w sumie wsparcie w kwocie 39.000 zł, również dla związkowców OPP w Krakowie.

Inicjatywa Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów OPP Warszawa poparta przez Zarządy Terenowe NSZZ Policjantów wszystkich Oddziałów Prewencji oraz Samodzielnych Pododdziałów Prewencji Policji w kraju doczekała się realizacji. Policjanci zostali wyposażeni w “kominy ochronne”, które  stanowią  ochronę epidemiologiczną w sensie zdrowotnym policjanta oraz wprowadzają ujednolicenie formacji zwłaszcza w trakcie działań pododdziałem zwartym Policji.

W tym roku NSZZ Policjantów woj. małopolskiego w mistrzostwach  Polski w kickboxingu reprezentował sierż. Michał Mocny. Na co dzień wyróżniający się policjant Oddziału Prewencji Policji w Krakowie  oraz  propagator i miłośnik sportu w każdym wydaniu. Michał  walczył w  formule point-fighting / Senior [m] / -84 kg i w trakcie rywalizacji w ringu zajął trzecie miejsce, zdobywając brązowy medal.

Październik

Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów woj. małopolskiego oraz Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów OPP i SPKP aktywnie włączył się do udziału w III edycji „Akcji Kredkobranie”, która jest ogólnopolską akcją charytatywną mającą na celu pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkających na obszarze Kresów dawnej Rzeczypospolitej. Zebrane materiały szkolne oraz dydaktyczne związkowcy przekazali  krakowskiej Fundacji Ignatianum, która od lat propaguje z powodzeniem ten sposób pomocy Polakom zza wschodniej granicy.

Listopad:

Od 1.01.2021′ dodatek specjalny w wysokości 500 zł dla policjantów OPP i SPPP. To efekt prac Zespołu ds. OPP i SPPP przy Zarządzie Głównym NSZZ Policjantów, który o ten dodatek zabiegał od 2017 roku.

Grudzień:

Dzięki staraniom WZZ NSZZ Pracowników Policji w Krakowie oraz ZW NSZZ Policjantów woj. małopolskiego powstał film przygotowany specjalnie dla dzieci pracowników i funkcjonariuszy Policji. Przygotowano go by dzieciom wynagrodzić brak możliwości spotkania w szerszym gronie ze Świętym Mikołajem. Jeszcze przed 6 grudnia wszystkie dzieci mogły śledzić na ekranach telewizorów i monitorów akcję “Poszukiwania Świętego Mikołaja”, a w dniach 6-8 grudnia w towarzystwie elfów, inspektora Wawelka, Mikołaj odwiedził wszystkie grzeczne dzieci z workiem prezentów.

Grudzień był gorącym miesiącem również dla Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów OPP i SPKP. Jeszcze w listopadzie związkowcy zaprojektowali kalendarz na 2021 rok i złożyli zamówienie na jego druk. Członkowie zarządu jednogłośnie opowiedzieli się za zakupem i wyposażeniem pokoi socjalnych na terenie OPP w Krakowie w ekspresy do kawy. Ze środków własnych zakupiono 7 ekspresów i prawie 70 kilogramów świeżo palonej kawy. Oprócz kalendarzy związkowcy otrzymali drobne świąteczne upominki.

Pod koniec roku dzięki staraniom Przewodniczącego ZW NSZZ Policjantów woj. małopolskiego kol. Grzegorza Gubały członkowie Prezydium Zarządu Wojewódzkiego oraz Przewodniczący Zarządów Terenowych Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów województwa małopolskiego jako pierwsi w kraju związkowcy otrzymali nowe wzory umundurowania wyjściowego. To wyróżnienie za działalność, trud i poświęcenie dla społeczności policyjnej i związkowej.

Podsumowanie roku pokazuje, że pomimo towarzyszących nam na każdym kroku obostrzeń – zapał związkowców nie słabnie. Wystarczy dobry pomysł, trochę czasu oraz konsekwencja w dążeniu do celu, by zrealizować postawione przed sobą zadania. Nie ustajemy w planowaniu i realizacji coraz nowszych przedsięwzięć. Liczymy, że rok 2021 przyniesie nowe doświadczenia, cele oraz wspaniałą atmosferę, która zawsze towarzyszy nam w naszej codziennej pracy na rzecz NSZZ Policjantów. Szczęśliwego Nowego Roku!