POLICJANCI DBALI O BEZPIECZEŃSTWO MIESZKAŃCÓW I TURYSTÓW PODCZAS ZGROMADZEŃ PUBLICZNYCH W KRAKOWIE

W miniony weekend policjanci, w tym m.in. funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji z Krakowa, policjanci z krakowskich komisariatów, funkcjonariusze z Wydziału Sztab Policji, Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie oraz policjanci pionu kryminalnego dbało o bezpieczny przebieg kilkunastu zgromadzeń. Funkcjonariusze czuwali nad tym, aby krakowianie i przyjezdni goście byli bezpieczni podczas m.in. wydarzeń o charakterze religijnym, antywojennym oraz dwóch meczów ligowych.

W sobotę, 1 kwietnia br. krakowscy policjanci zabezpieczali sześć zgromadzeń publicznych oraz mecz piłki nożnej na poziomie pierwszej ligi. Zgromadzenia o charakterze głównie religijnym, jak również antywojennym, które tego dnia odbyły się w naszym mieście, przebiegały w spokojnej atmosferze i nie wymagały interwencji funkcjonariuszy. Drobne incydenty porządkowe miały miejsce przed rozpoczęciem meczu ligowego. Około godz. 17.30 na stadionie sportowym przy ul. Reymonta rozpoczął się mecz piłkarski pomiędzy drużynami Wisły Kraków i Chrobry Głogów. W spotkaniu uczestniczyli jedynie kibice drużyny gospodarzy. Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania policjanci zostali poinformowanie przez kierownika ochrony stadionu o ujęciu trzech osób, które chciały wnieść na teren stadionu wyroby alkoholowe oraz jednego mężczyzny, który naruszył nietykalność cielesną pracownika służby porządkowej. Problematyczni kibice zostali przekazani w ręce funkcjonariuszy, którzy wylegitymowali ich oraz sprawdzili w policyjnych systemach. Jak się okazało, mężczyzna, który towarzyszył czwórce zatrzymanych był poszukiwany do odbycia kary więzienia. Ostatecznie piątka osób została przewieziona do Komisariatu Policji IV w Krakowie, gdzie funkcjonariusze wykonali z nimi niezbędne czynności.

Niedziela, 2 kwietnia br., również upłynęła w Krakowie pod znakiem zgromadzeń publicznych oraz spotkań sportowych. W trakcie dnia policjanci prewencji, ruchu drogowego oraz pełniący służbę w Oddziale Prewencji Policji w Krakowie zabezpieczali dwa zgromadzenia o charakterze antywojennym, trzy o charakterze religijnym, jedno o charakterze antyreligijnym oraz mecz sportowy. Kilkunastotysięczne zgromadzenia o charakterze religijnym miały spokojny przebieg i odbyły się bez zakłóceń. Natomiast przed południem kilkuosobowe zgromadzenie w rejonie ulicy Franciszkańskiej o charakterze antyreligijnym miało burzliwy przebieg. Organizator zgromadzenia używał słów wulgarnych, łamał przepisy kodeksu drogowego i nie wykonywał poleceń wydawanych przez policjantów dotyczących m.in. zachowania bezpieczeństwa. W związku z tymi wykroczeniami policjanci sporządzili dokumentację, która może być podstawą sporządzenia wniosku do sądu o ukaranie mężczyzny

W niedzielne popołudnie na stadionie przy ul. Kałuży rozegrany został mecz piłkarskiej ekstraklasy pomiędzy drużynami Cracovii i Widzewa Łódź. Mecz oglądało na żywo ponad 9 600 kibiców drużyny gospodarzy. Przed rozpoczęciem spotkania policjanci zostali poinformowani, że w sektorze VIP znajduje się osoba posługująca się fałszywymi danymi osobowymi. Funkcjonariusze wyjaśnili zaistniałe rozbieżności oraz wystawili mężczyźnie wezwanie do zgłoszenia się do Komisariatu Policji IV w Krakowie. Ponadto przebieg meczu w 36 minucie zakłócił kibic, który wtargnął na murawę stadionu. Spotkanie nie zostało przerwane, mężczyznę zatrzymali pracownicy ochrony, którzy przekazali go policjantom. Następnie kibic został przez funkcjonariuszy przewieziony do Komisariatu Policji IV w Krakowie, gdzie został przesłuchany.

Ponadto funkcjonariusze, którzy czuwali nad bezpieczeństwem i porządkiem publicznym w ramach odbywającego się spotkania piłkarskiego zatrzymali jedną osobę, która znieważyła policjanta, 1 osobę, która prowadziła pojazd pomimo sądowego zakazu, 1 nietrzeźwego kierującego oraz wystawili 29 wniosków o ukaranie do sądu za złe parkowanie w rejonie stadionu.

źródło: Malopolska Policja