POLICJANCI DBALI O BEZPIECZEŃSTWO W KRAKOWIE PODCZAS DERBÓW ORAZ ZGROMADZEŃ PUBLICZNYCH

1 maja br. był pracowitym dniem dla policjantów, którzy w stolicy Małopolski dbali o bezpieczeństwo oraz porządek publiczny m.in. podczas 203. meczu derbowego oraz kilku zgromadzeń. Jak zawsze, duże emocje wzbudzała impreza masowa podwyższonego ryzyka czyli piłkarski pojedynek pomiędzy dwiema największymi krakowskimi drużynami sportowymi, który na żywo oglądało ponad 14 tys. kibiców obu drużyn. Poza incydentami związanymi z odpaleniem środków pirotechnicznych podczas meczu, zgromadzenia publiczne które miały miejsce w tym czasie w Krakowie przebiegły w spokojnej atmosferze.

Wczoraj, 1 maja br. o godz. 17.30 na stadionie sportowym przy ul. Kałuży w Krakowie rozegrany został mecz pomiędzy drużynami Cracovii i Wisły Kraków. W związku z tym, że mecz derbowy zawsze budzi wśród kibiców duże emocje, spotkanie zakwalifikowano jako imprezę masową podwyższonego ryzyka. Sportowe zmagania zgromadziły na stadionie ponad 14 tys. kibiców, w tym 500 kibiców gości. Policjanci, jak co roku, strzegli porządku publicznego podczas przemieszczania się po mieście kibiców Wisły i Cracovii oraz grupowania się ich w rejonie stadionów. Kiedy kibice weszli na teren obiektu sportowego przy ul. Kałuży, za ich bezpieczeństwo odpowiedzialność przejął organizator imprezy, przy czym funkcjonariusze czuwali w gotowości, by na ewentualny wniosek organizatora udzielić służbom porządkowym pomocy. Mecz zakończył się o godz. 19.20, a rozprowadzenie kibiców odbyło się bez wydarzeń i potrzeby interwencji.
Poza meczem derbowym policjanci czuwali nad bezpiecznym przebiegiem pięciu zgromadzeń publicznych, które odbyły się wczoraj w Krakowie. Podczas żadnego ze zgromadzeń policjanci nie interweniowali.

Bezpieczeństwa mieszkańców Krakowa, turystów oraz uczestników zgromadzeń strzegło wczoraj łącznie 402 policjantów. Na ulicach miasta służbę pełnili m.in. funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie, policjanci służby prewencyjnej, ruchu drogowego oraz policjanci operacyjni.  W trakcie niedzielnych zabezpieczeń funkcjonariusze wylegitymowali w sumie 207 osób oraz nałożyli 110 mandatów karnych. Ponadto zatrzymane zostały 4 osoby (w tym 2 nietrzeźwych kierujących), osadzono 2 osoby poszukiwane, a do sądu trafiło 13 wniosków o ukaranie za popełnione wykroczenie.
Ponieważ podczas meczu, na trybunach stadionu zamaskowane osoby odpaliły race, policjanci z miejscowego komisariatu będą prowadzić dochodzenie w sprawie użycia niedozwolonych środków pirotechnicznych, zmierzając do ustalenia sprawców naruszenia przepisów porządkowych wynikających z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, jak i badając okoliczności w jakich doszło do wniesienia tego typu niebezpiecznych przedmiotów na stadion pomimo kontroli służb porządkowych.

źródło: Malopolska Policja