Policjanci na poligonie utrwalili wiedzę na temat broni bojowej

Funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Krakowie w trakcie dwóch dni szkoleniowych mieli szansę utrwalić wiedzę na temat bojowych jednostek broni. Zakres szkolenia obejmował posługiwanie się karabinem maszynowym PK, pistoletem sygnałowym, ręczną wyrzutnią granatów łzawiących oraz granatów P1 i CS P2.

W związku ze specyfikacją służby w jednostkach OPP ich funkcjonariusze muszą być przygotowani merytorycznie i praktycznie nie tylko do działań zapewniających porządek publiczny w czasie pokoju, ale i działań wojennych w dziedzinie zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, dlatego w dniach 27-28.09.2022 policjanci z OPP w Krakowie zapoznali się ze specyfikacją techniczną broni bojowej były to: karabin maszynowy PK, RWGŁ, pistolet sygnałowy, oraz granaty P1 i CS P2. Doskonalenie zawodowe nadzorował zastępca dowódcy OPP w Krakowie mł. insp. Zbigniew Woszczek, a prowadził podinsp. Mirosław Juszczak- pomocnik dowódcy OPP w Krakowie ds. szkolenia. Poniżej przedstawiamy specyfikację techniczną poszczególnych typów broni oraz kilka zdjęć z poligonu.

karabin maszynowy PK
Masa karabinu (kg) 9,0
Masa lufy (kg) 2,6
Długość karabinu (mm) 1173
Długość lufy (bez tłumika płomienia) (mm) 605
Prędkość początkowa pocisku (m/s) 825
Szybkostrzelność teoretyczna (strz./min) 650
Szybkostrzelność praktyczna (strz./min) 250
Masa skrzynki amunicyjnej ze 100/200/250 nabojami 3,9/8,0/-

 

RWGŁ – 3
Kaliber 7,62/51 mm
Magazynek łukowy 10 nab.
Długość 517 mm
Masa broni 3,1 kg (niezaładowana)
Szybkostrzelność praktyczna 10 strz./min
Zasięg maks. 100 metrów

 

PS wz. 78
Kaliber 9,0
Nabój 2,6
Długość 1173
Długość lufy 605
Masa broni:
nie załadowanej 0,56 kg
załadowanej (nb. sygnałowy) 0,62 kg
załadowanej (nb. oświetlający) 0,635 kg

zdjęcia: mł.asp. Paweł Zaleski PWT