
Policjanci szkolą z samoobrony ratowników medycznych
Ratownicy medyczni każdego dnia ratują życie i zdrowie drugiego człowieka, często w ekstremalnych warunkach i pod presją czasu. Niestety, zdarza się, że w trakcie udzielania pomocy są narażeni na agresję – zarówno ze strony pacjentów, jak i osób postronnych. Dlatego tak istotne jest, aby byli przygotowani nie tylko pod kątem medycznym, ale również potrafili zadbać o własne bezpieczeństwo.
Szkolenie zostało przeprowadzone przez doświadczonych instruktorów taktyk i technik interwencji z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie, którzy na co dzień przygotowują funkcjonariuszy Policji do skutecznego reagowania w sytuacjach zagrożenia. Głównym celem szkolenia było kompleksowe przygotowanie Zespołów Ratownictwa Medycznego do bezpiecznego i skutecznego reagowania na niebezpieczne zachowania osób podczas prowadzenia działań ratunkowych. Dodatkowym zadaniem szkoleniowym było zapoznanie ich z podstawowymi technikami samoobrony oraz nauka ich zastosowania w przypadku bezpośredniego ataku na ratownika.
Podczas zajęć ratownikom zaprezentowano metody deeskalacji agresywnego zachowania napastnika, wzmocnione odpowiednimi komunikatami werbalnymi. Omówiono również zasady wzajemnej asekuracji, techniki obrony w sytuacji zagrożenia, ochronę miejsc wrażliwych na ciele, utrzymywanie bezpiecznego dystansu itp. Ważnym elementem szkolenia była także nauka kontroli sytuacji poprzez utrzymywanie kontaktu wzrokowego oraz wskazanie tzw. miejsc wrażliwych, które mogą być kluczowe w skutecznej samoobronie.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie oraz prowadzącym za profesjonalne przygotowanie i przekazanie wiedzy, która z pewnością wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa ratowników medycznych w ich codziennej służbie.
