POLICJANCI ZABEZPIECZALI NIEDZIELNE ZGROMADZENIA W CENTRUM KRAKOWA

 

W niedzielę małopolscy policjanci, przy wsparciu funkcjonariuszy z innych garnizonów, zabezpieczali kilka zgromadzeń publicznych, które koncentrowały w rejonie Rynku Głównego. Mundurowi czuwali również nad przemieszczaniem  się kibiców na mecz ekstraklasy. Zabezpieczenia przebiegły stosunkowo  spokojnie.

Od godzin popołudniowych na Rynku Głównym policjanci zabezpieczali kilka zgromadzeń, z czego przynajmniej dwa odbywały się równocześnie obok siebie. Działania funkcjonariuszy miały na celu zabezpieczenie porządku publicznego, a w szczególności niedopuszczenie do zakłócenia przebiegu zgromadzeń i do starć osób o odmiennych poglądach. Poza drobnymi incydentami obyło się bez poważniejszych zdarzeń o charakterze kryminalnym. W przypadku aktów agresji nawet słownej, policjanci izolowali osoby, które prowokowały do konfliktu, tak by nie doszło do eskalacji agresji i do ewentualnych rękoczynów. Kilka osób zostało wyprowadzonych z tłumu, ale skończyło się na pouczeniach, nie nakładano mandatów. Czuwający nad bezpiecznym przebiegiem zgromadzeń funkcjonariusze wylegitymowali 25 osób, nikt nie został zatrzymany.

W rejon Rynku Głównego skierowanych zostało około 240 mundurowych. Ale policjanci koncentrowali się także w okolicy, m.in. Plant, gdzie zwracali uwagę czy także na trasach dojścia, rozejścia się uczestników zgromadzeń nie dochodzi do awantur lub sytuacji konfliktowych wśród osób o antagonistycznych poglądach. W działania zaangażowani byli także policjanci ruchu drogowego, policjanci operacyjni oraz inne służby. Nasze siły otrzymały wsparcie od policjantów oddziałów prewencji z Kielc, Łodzi, Płocka, Opola i Częstochowy. W działaniach na Rynku i okolicy uczestniczyło w sumie około 500 policjantów z różnych pionów i jednostek.

Policyjne wsparcie z innych województw było konieczne także dlatego, że wczoraj po raz pierwszy od wznowienia rozgrywek na stadion przy ul. Kałuży w Krakowie wpuszczeni zostali kibice, którzy mogli oglądać sportowe zmagania na określonych zasadach, przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Z tej możliwości skorzystało prawie 3 200 fanów piłki nożnej. Kibice Cracovii zasiedli na trybunach zachowując od siebie przynajmniej 2 metry odstępu zajmując co czwarte krzesełko (za wyjątkiem osób mieszkających wspólnie ze sobą). Około 350 policjantów zabezpieczało przejazd i przejście kibiców na mecz  ekstraklasy, a po spotkaniu ich bezpieczne rozejście się. W związku z tym wydarzeniem funkcjonariusze nie odnotowali zakłóceń ładu i porządku.

W poniedziałek  z doniesień medialnych wpłynęła informacja, że w tłum jednego ze zbierających się zgromadzeń weszła (w sposób planowy) grupa osób o odmiennych poglądach, która  przez moment skandowała podobne hasła, by nagle w trakcie zgromadzenia wyciągnąć  transparenty i skandować odmienne poglądy.  To wywołało agresję ze strony otoczenia i rękoczyny.

Przestrzegamy przed takimi prowokacjami, to bardzo nieodpowiedzialne zachowanie. Takie prowokacje to także wyraz braku szacunku dla prawa do wolności wyrażania poglądów. Zgromadzenie to zgrupowanie osób w celu wspólnego wyrażenia stanowiska w sprawach publicznych. Jeśli ktoś ma odmienne poglądy, nie powinien przeszkadzać w przebiegu zgromadzenia, a tym bardziej wchodzić w tłum antagonistycznie nastawionych osób – także dla swojego bezpieczeństwa. Nic nie usprawiedliwia aktów agresji, ale prowokowanie kogoś jest również naganne.

źródło: Policja Małopolska