TURNIEJ DLA RODZINY POLICJANTA

Sobota 28 października 2023 r. na warszawskich Bielanach upłynęła sportowo i charytatywnie. Mundurowe drużyny piłkarskie z całej Polski rywalizowały w turnieju, którego celem była pomoc dla rodziny Jacka Kaspra, policjanta, któremu we wrześniu tego roku spłonął dom wraz z całym dobytkiem.

Solidarność formacji mundurowych objawia się nie tylko w chwilach radosnych, we wspólnych przedsięwzięciach pozasłużbowych czy zaplanowanych formalnych realizacjach, ale przede wszystkim, gdy potrzebna jest pomoc.

3 września br. w Sośnicowicach spłonął dom asp.szt. Jacka Kaspra, dyżurnego z KP V w Gliwicach. W chwili tragedii w domostwie przebywała żona policjanta Rozalia z trzymiesięczną córeczką, które na szczęście ocalały z pożogi. Rodzina policjanta to jeszcze troje dzieci w wieku szkolnym – 8, 12 i 14 lat. Na portalu szczytny-cel.pl założona jest zbiórka środków na kapitalny remont lub, co bardziej prawdopodobne, kupno nowego lokum.

W akcję pomocy włączyli się także mundurowi piłkarze. Dzięki inicjatywie Andrzeja „Pułko” Kuczyńskiego z Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji zorganizowano Ogólnopolski Charytatywny Turniej Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej – IPA CUP 2023 na rzecz rodziny Jacka Kaspra pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.

Do rozgrywek stanęło 19 drużyn, w tym 5 kobiecych, reprezentujących Policję, Straż Graniczną Służbę Ochrony Państwa, Wojsko Polskie i Państwową Straż Pożarną. Zawodników przywitali obecni na inauguracji: mł.insp. Anna Kędzierzawska naczelnik Wydziału Promocji Policji BKS KGP, insp. Marcin Idźkowski komendant rejonowy Policji Warszawa V, Anna Szymczak-Gałkowska dyrektor Centrum Rekreacyjno-Sportowego Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, gdzie rozgrywano mecze, Dariusz Dziekanowski warszawski samorządowiec, były reprezentant Polski w piłce nożnej oraz mł. insp. Andrzej Kuczyński pomysłodawca i główny organizator przedsięwzięcia.

Całodniowe rozgrywki wyłoniły zwycięzców. Wśród pań pierwsze miejsce zajęła Reprezentacja Polskiej Policji w Piłce Nożnej Kobiet. Na drugim miejscu uplasowały się piłkarki z KSP, a na trzecim zawodniczki z KWP w Łodzi. Najlepszą bramkarką została Patrycja Dorosz z Reprezentacji Polskiej Policji, a jej koleżanka z drużyny Klaudia Wawer wybrana została najcelniejszą strzelczynią. Sylwia Własny z KSP okazała się najlepszą zawodniczką turnieju.

W rywalizacji panów pierwsze miejsce wywalczyli zawodnicy z KWP w Łodzi. Drugie zajęli reprezentanci KSP, a trzecie piłkarze z KWP zs. w Radomiu. Najlepszym bramkarzem wybrano Pawła Bryla z KWP w Łodzi, najlepszym zawodnikiem Krystiana Robaka z tej samej drużyny, a królem strzelców Kacpra Działo z KSP. Puchar Fair Play, ufundowany przez Prezydenta Sekcji Polskiej IPA otrzymały piłkarki z Akademii Wojsk Lądowych.

Uroczystość zakończenia rozgrywek stała się okazją do podziękowań wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie turnieju. Szczególne wyróżnienie spotkało dyrektor CRS Dzielnicy Bielany Annę Szymczak-Gałkowską i burmistrza Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy Grzegorza Pietruczuka, którzy zostali odznaczeni przez mł. insp. w st. spocz.. Andrzeja Kuczyńskiego Medalem Zasłużony dla IPA Centralne Biuro Śledcze. Oboje wyróżnieni od lat wspierają różne przedsięwzięcia organizowane przez IPA i Policję.

Zgodnie z regulaminem wpisowe od drużyn w wysokości 400 zł oraz dobrowolne wpłaty od uczestników i kibiców przeznaczone zostały na rzecz rodziny Jacka Kaspra. Podczas trwania turnieju można było także uczestniczyć w aukcji pamiątek oraz gadżetów policyjnych i sportowych. Na przykład 2 tys. zł wyłożyła nabywczyni koszulki polskiej reprezentacji z podpisami zawodników, w tym Roberta Lewandowskiego z czasów, gdy drużynę prowadził Adam Nawałka. Fundacja ORLEN przekazała 20 tys. zł na rzecz policyjnej rodziny. Ogółem po zsumowaniu wszystkich wpłat i darowizn okazało się, że 28 października na warszawskich Bielanach zebrano ponad 31 tys. zł.

Turniej objęty był honorowymi patronatami: Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach i Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Organizatorami przedsięwzięcia były: Biuro Komunikacji Społecznej KGP i Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach we współpracy ze Stołeczną Grupą Wojewódzką Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA, Zarządem Głównym NSZZ Policjantów, Polskim Związkiem Piłki Nożnej oraz Mazowieckim Związkiem Piłki Nożnej, Podlaskim ZPN, Śląskim ZPN i Opolskim ZPN oraz Regionem IPA Centralne Biuro Śledcze.

Patronat medialny nad turniejem objęła Gazeta Policyjna.

Tekst i zdjęcia Paweł Ostaszewski/Gazeta Policyjna

Reprezentacja Oddziału Prewencji Policji w Krakowie


W turnieju IPA CUP 2023, który przyciągnął uwagę licznych znakomitych drużyn piłkarskich, brała udział również reprezentacja Oddziału Prewencji Policji w Krakowie. W fazie grupowej nasza drużyna zaprezentowała bardzo wysoki poziom. Dwukrotnie zremisowaliśmy z drużynami z KSP oraz reprezentacją KMP Zielona Góra, pokazując swoje umiejętności oraz determinację w walce na boisku.

Najbardziej pamiętnym momentem dla naszej drużyny w fazie grupowej był mecz z drużyną KRP Warszawa IV. To starcie okazało się prawdziwym festiwalem bramek, a my zwyciężyliśmy zdecydowanie 3-0. To zwycięstwo nie tylko podniosło morale naszej drużyny, ale także pokazało nasz potencjał oraz zdolność do wygrywania na najwyższym poziomie.

Pomimo że dalszy awans w fazie pucharowej wydawał się formalnością, spotkaliśmy na swojej drodze drużynę KWP z siedzibą w Radomiu, która pokazała prawdziwy kunszt piłkarski. W zaciętym meczu przegraliśmy 0-3, ale mimo tego doświadczenie to było dla nas nie tylko sportową lekcją, ale także motywacją do dalszego doskonalenia naszych umiejętności.

Nasz udział w IPA CUP 2023 nie tylko umożliwił nam rywalizację z innymi drużynami, ale także przyniósł nam niezapomniane chwile, w których mogliśmy poczuć ducha sportowej rywalizacji i jednocześnie wspólnie działać dla szczytnego celu – pomocy asp. sztab. Jackowi Kasperowi i Jego Rodzinie. To wydarzenie nie tylko umocniło więzi w naszym zespole, ale także przypomniało nam, jak ważne jest wspieranie się nawzajem, zarówno na boisku, jak i w życiu codziennym. Nasza reprezentacja Oddziału Prewencji Policji w Krakowie może być dumna z udziału w tym turnieju, który przyczynił się do wsparcia potrzebującej rodziny oraz jednocześnie pozwolił nam pokazać naszą pasję do piłki nożnej i ducha współpracy.