POŻEGNALIŚMY NASZEGO PRZYJACIELA ASP. MICHAŁA KĘDZIERSKIEGO, KTÓRY ZGINĄŁ NA SŁUŻBIE. CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!

 

Dzisiaj w Raciborzu odbyły się uroczystości pogrzebowe naszego Kolegi śp. asp. Michała Kędzierskiego. Stróża prawa pożegnali najbliżsi, środowisko policyjne na czele z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszem Kamińskim i Komendantem Głównym Policji gen. insp. dr. Jarosławem Szymczykiem, a także osoby poruszone losem zamordowanego policjanta. Michał do końca wypełnił słowa roty ślubowania ginąc na służbie zastrzelony przez bandytę. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci…

Dzisiaj pożegnaliśmy asp. Michała Kędzierskiego, funkcjonariusza z Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu, który zginął na służbie postrzelony przez bandytę, do końca wypełniając słowa roty ślubowania.

Nabożeństwo żałobne odbyło się w Kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu, a urna z prochami funkcjonariusza została odprowadzona na cmentarz katolicki „Jeruzalem” w Raciborzu. Oprawy lektorskiej oraz wsparcia w służbie liturgicznej udzielili funkcjonariusze z Gabinetu Komendanta Wojewódzkiego Policji KWP w Katowicach. Uroczystość odbyła się zgodnie z policyjnym ceremoniałem, przy dźwiękach Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i w asyście Kompanii Honorowej, która na cześć policjanta oddała salwę honorową.

Jeszcze przed ceremonią pogrzebową, by uczcić pamięć o Michale oraz w geście solidarności przeciwko przemocy wobec mundurowych, o 12.00 w całej Polsce rozbrzmiały syreny policyjnych radiowozów.

W ostatniej drodze policjantowi towarzyszyli obok pogrążonej w bólu Rodziny m.in. Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Minister Andrzej Dera, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek i przedstawiciele środowiska policyjnego na czele z Komendantem Głównym Policji gen.insp.dr. Jarosławem Szymczykiem.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli również:  Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach insp. Roman Rabsztyn oraz jego Zastępcy, Sekretarz Województwa Śląskiego Dariusz Ptaś, komendanci wojewódzcy z innych garnizonów Policji, a także przełożeni oraz koleżanki i koledzy, z którymi pełnił służbę. Na ceremonii pojawili się także przedstawiciele władz miasta i powiatu, innych służb mundurowych oraz mediów, w których Michał Kędzierski pracował przed wstąpieniem w policyjne szeregi jako dziennikarz, a także inne osoby poruszone losem zamordowanego policjanta.

Podczas ceremonii przemówienie wygłosił bezpośredni przełożony asp. Michała Kędzierskiego Komendant Powiatowy Policji w Raciborzu insp. Łukasz Krebs, podkreślając bohaterstwo Michała, który do końca wypełnił słowa roty ślubowania i oddał życie, służąc narodowi oraz dbając o bezpieczeństwo. Podziękował jednocześnie za jego ofiarność i zaangażowanie:

„Drogi Michale, dziękujemy Ci za Twoją służbę, zaangażowanie w sprawy Policji i Twoją obecność wśród nas (…).

Pamięć o Tobie pozostanie na zawsze między nami. Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.”

Śp. asp. Michał Kędzierski został odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz uhonorowany Złotą odznaką „Zasłużony Policjant” przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także awansowany pośmiertnie przez Komendanta Głównego Policji na stopień aspiranta.

Michał Kędzierski w policyjne szeregi wstąpił 10 lat temu, a służąc dla Ojczyzny, poniósł najwyższą cenę. Jego śmierć to tragedia dla całej Polskiej Policji, która łączy się w bólu z rodziną zmarłego. Kondolencje płyną również z całej Polski.

Wszyscy będziemy pamiętać go przede wszystkim jako serdecznego i zawsze uśmiechniętego człowieka oraz dobrego policjanta służącego ludziom.

Z ogromnym smutkiem żegnamy Cię Michale…

źródło: https://slaska.policja.gov.pl/