TACTICAL PRISON RESCUE – SUKCES KIELECKICH I MAŁOPOLSKICH POLICJANTÓW

Tactical Prison Rescue to manewry ratowniczo-taktyczne dla grup specjalnych. Zawody, już po raz siódmy, zorganizowane były w Kaliszu przez Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości. W minionym tygodniu, przez pięć dni drużyny z całej Polski zmagały się z ekstremalnymi przypadkami, gdzie trzeba nieść pomoc. Policjanci kieleckiego SPKP i małopolskiego SPKP zajęli czołową lokatę.

Na 30 grup specjalnych z różnych jednostek, także spoza Polski, czekało kilka trudnych zadań. W minionym tygodniu, dni od poniedziałku do piątku wypełnione były ćwiczeniami, gdzie funkcjonariusze wykazywali się wiedzą, sprawnością i zdecydowaniem.

W ćwiczeniach udział brały Samodzielne Pododdziały Kontrterrorystyczne Policji, Zespoły Interwencji Specjalnych Straży Granicznej, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Centralne Biura Śledcze Policji, Akademia Wojsk Lądowych, Służba Ochrony Państwa, Bataliony Powietrznodesantowe, Odział Specjalny Żandarmerii Wojskowej, Jednostka Wojskowa AGAT i jednostki zaproszone z zagranicy.

Warsztaty, szkolenia, wykłady i wreszcie zadania praktyczne. Zespoły były celowo mieszane, dzięki temu mundurowi mogli zintegrować i wypracować wspólne schematy działania. Misje do wykonania były trudne, często polegające na odbijaniu zakładników, ewakuacji ludzi z zagrożonych obiektów, niesieniu pomocy medycznej, a wszystko w iście bojowych warunkach, pod częstym ostrzałem. Jak wspominają policjanci, zmagania były dobrze zorganizowane a ich poziom wręcz zaskakujący.

Spośród 30 drużyn organizatorzy i zespoły sędziowskie postanowili przyznać 3 wyróżnienia. Dwa z nich przypadły formacjom policyjnym tj. mundurowym z kieleckiego Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji i małopolskiego SPKP.

Celem cyklicznych działań, zorganizowanych przez Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości jest „sprawdzenie poziomu wyszkolenia poszczególnych grup, współdziałania z jednostkami systemu ratownictwa medycznego, wypracowanie wspólnych procedur ratowniczych na wypadek wystąpienia zdarzeń masowych na terenach jednostek, a także opracowanie standardów, które będą obowiązywać wszystkie grupy interwencyjne” – czytamy na stronie wspomnianej Szkoły.

Żródło: Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości
Foto: TRAVART, Polish Special Forces, Służba Więzienna