Koniuszy o waloryzacji uposażeń: Mamy nadzieję, że zbliżymy się do 20 proc.

“Musimy zmienić przepisy tak, by zachęcić jak największą grupę funkcjonariuszy do pozostania w służbie” – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl Sławomir Koniuszy, przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów. Jak dodaje, “dziś jest jeszcze jeden priorytet – przyszłoroczna waloryzacja uposażeń”. Podkreśla, że mundurowi liczą na to, iż sięgnie ona nawet 20 proc.

(…) Nasze postulaty są jasne i zakładają wprowadzenie mechanizmu progresywnego wzrostu dodatków służbowych i funkcyjnych. Wzrost tych dodatków powinien zależeć od stażu służby, ale też innych czynników, jak m.in. dyscyplina, sposób wywiązywania się ze swoich obowiązków i zaangażowanie, tak jak ma to miejsce teraz. Jeśli patrzymy dziś na to, na jakim poziomie znajdują się dodatki, a na jakim mogłyby się znajdować zgodnie z istniejącymi przepisami, dochodzimy do wniosku, że system funkcjonuje nieprawidłowo. Dodatek policjanta z prawem do pełnej emerytury, z nienagannym przebiegiem służby, z licznymi wyróżnieniami na koncie powinien osiągać maksymalną wysokość. Jeśli tak nie jest, nie spełnia on swojej motywacyjnej funkcji, nie zachęca ani do odpowiedniego zaangażowania, ani do długoletniej służby. A jeśli na przeszkodzie stoją pieniądze, to przypominam, że od lat mówimy o tym, żeby budżety służb skorelować z PKB, tak jak ma to miejsce w wojsku czy w ochronie zdrowia (…)

 

Czytaj cały wywiad: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/policja/koniuszy-o-waloryzacji-uposazen-mamy-nadzieje-ze-zblizymy-sie-do-20-proc