Wrzesień ’39- Pamiętamy

 

„O świcie dnia 1 września 1939 r. siły zbrojne Rzeszy Niemieckiej rozpoczęły działania wojenne przeciw Polsce. Nastąpiło przekroczenie granicy polskiej w szeregu miejscowości zarówno ze strony Prus Wschodnich, jak i Rzeszy Niemieckiej. Wojska niemieckie zaatakowały garnizon polski na Westerplatte, który odparł atak. Niemieckie lotnictwo dokonało szeregu nalotów na Kraków, miasta śląskie, Częstochowę, Tczew, Puck, Grodno, przy czym przeprowadzono szereg bombardowań”

Kurier Warszawski, 1 wrzesień 1939

Minęły lata zniewolenia, gdy Polska została rozdarta między trzech zaborców. Minęły czasy, gdy Polacy walczyli na wszystkich frontach Wielkiej Wojny. Przyszedł czas gdy młoda Polska musiała odeprzeć bolszewicką inwazję i utrwalić granice II Rzeczypospolitej. Nagle w 1939 roku Polacy musieli stawić czoła wrogowi wiele bardziej brutalnemu i wyrachowanemu niż do tej pory. Bez wsparcia sojuszników Wojsko Polskie musiało odeprzeć pancerne hordy wroga, które pozostawiały za sobą spaloną ziemię, biedę i łańcuchy niewoli. Koniec pokoju i nie tak dawno odzyskanej wolności.

Dzisiaj wolność to coś normalnego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Ojczyzna nie wymaga od nas opuszczania domostw i ruszania na front. Każdy może wyrażać swoje opinie na każdy temat w granicach polskiego prawa. Każdy może wyjść do sklepu bez obawy, że zostanie zatrzymany w „łapance” i wywieziony do obozu koncentracyjnego lub katowany całymi dniami w gestapowskich celach śmierci. Dziś wolność i bezpieczeństwo stały się często niedocenianym standardem, dlatego właśnie pamiętajmy o wszystkich bohaterach, którzy przelewali krew na wszystkich frontach świata, ale także o tych, którym przyszło żyć w najcięższych latach XX wieku.