Z CYKLU: POMYSŁ NA ROZŁADOWANIE STRESU I INTEGRACJĘ

 

Stres jest nieodłącznym towarzyszem naszego życia codziennego. Spotykamy się z nim zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Są jednak profesje w dużo większym stopniu narażone na negatywne bodźce psychiczne niż pozostałe grupy zawodowe. Z pewnością są nimi m.in. policjanci, ratownicy, strażacy oraz inne formacje mundurowe. Na co dzień walczą o ludzkie życie, tym samym niejednokrotnie narażają swoje.

Jak można radzić sobie ze stresem? Odpowiedzi jest wiele. Doskonałym przykładem jak walczyć z napięciem są trzej policjanci Oddziału Prewencji Policji w Krakowie, członkowie  Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów woj. małopolskiego. Dwóch Piotrów, Marcin oraz ich kolega Łukasz, który jest ratownikiem. Łukasz to postać nietuzinkowa wielokrotny uczestnik akcji poszukiwawczo -ratowniczych i autor prowadzący instagramowy  profil “Karetką przez Świat”.

W miniony weekend wybrali się w Beskid Zachodni, aby zdobyć szczyt Babia Góra wznoszący się 1725 m n.p.m. Żeby nie ułatwiać sobie zadania, wędrówkę rozpoczęli w środku nocy, by móc podziwiać piękny wschód słońca i napić się na miejscu ciepłej kawy. Wyruszyli około 2:30 w nocy z parkingu przy Przełęczy Krowiarki, pokonując 4700 metrów, przy ponad 600-metrowym przewyższeniu, a po 2 godzinach dotarli na szczyt. Kilkadziesiąt minut oczekiwania i wschodnią część Babiej Góry otuliła piękna pomarańczowa łuna budzącego się do życia słońca. Widok zapierający dech w piersiach i idealne powitanie kolejnego dnia.  Policyjni związkowcy zrobili tam mnóstwo zdjęć, którymi chcą się z nami podzielić i pokazać, jak z pozoru prosta wycieczka może pomóc rozładować codzienną dawkę stresu i poprawić tężyznę fizyczną.

autor: Marcin Staruch