ZŁOŻENIE KWIATÓW W MIEJSCACH UPAMIĘTNIAJĄCYCH POLEGŁYCH POLICJANTÓW

 

Z okazji święta Małopolskiej Policji I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie inspektor Robert Strzelecki, Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie inspektor Piotr Morajko i inspektor Rafał Leśniak w asyście Kompanii Honorowej wystawionej przez Oddział Prewencji Policji w Krakowie  uroczyście złożyli kwiaty, oddając hołd poległym policjantom.

23 lipca 2020 r. I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie inspektor  Robert Strzelecki, Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie inspektor Piotr Morajko i inspektor Rafał Leśniak z okazji 101 rocznicy powołania polskiej Policji Państwowej, w asyście Kompanii Honorowej złożyli kwiaty w miejscach upamiętniających policjantów.
Wieńce zostały złożone przed Krzyżem Martyrologicznym i Obeliskiem znajdującymi się na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Miejsca te są poświęcone funkcjonariuszom Policji Państwowej, którzy byli jeńcami obozu w Ostaszkowie, Katyniu, Twerze, Miednoje i zostali  zamordowani  przez NKWD w 1940 roku.
Kwiaty zostały również złożone przed tablicą patrona Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, podinspektora Ludwika Drożańskiego.
Hołd oddano także policjantom  poległym w służbie, których tablice epitafijne znajdują się na Ścianie Pamięci w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
Komisarz Franciszek Gawlik oraz podkomisarz Jacek Zalewski udali się natomiast na Krzemionki, gdzie na terenie dawnego obozu w Płaszowie złożyli wieńce przed Obeliskiem upamiętniającym egzekucję 40 „granatowych policjantów” – żołnierzy AK rozstrzelanych przez Niemców  na przełomie lat 1943-44.

źródło: malopolska.policja.gov.pl