82 rocznica agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę
„Kiedy się wypełniły dni
i przyszło zginąć latem,
prosto do nieba czwórkami szli
żołnierze z Westerplatte”
(A lato było piękne tego roku).
Pieśń o żołnierzach z Westerplatte (fragment)
Konstanty Ildefons Gałczyński
W tym pamiętnym i symbolicznym dla Naszej Ojczyzny dniu: 1 września – zatrzymajmy się na chwilę i pochylmy głowy w żałobie i zadumie. Pomyślmy o poległych córkach i synach Narodu polskiego, o heroicznych ludziach, którzy na zawsze zapisali się na kartach historii. Ich czyny są świadectwem bohaterstwa i wzorem do naśladowania dla przyszłych pokoleń Polaków. „Nigdy więcej wojny! To pokój, pokój musi kierować losami narodów i całej ludzkości”- św. Jan Paweł II
II wojna światowa – największa wojna w historii ludzkości, trwająca od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku (w Europie do 8/9 maja 1945). Według różnych szacunków pochłonęła od 50 do 78 milionów ludzkich istnień. W działaniach wojennych uczestniczyło około 1.7 mld ludzi, z czego 110 mln pod bronią. Obszar operacji wojennych objął prawie całą Europę, południowo-wschodnią i wschodnią Azję, część Bliskiego Wschodu, północną Afrykę, wyspy Oceanii oraz wszystkie oceany. Niektóre wydarzenia rozgrywały się w Arktyce i Ameryce Południowej.
31 sierpnia 1939 o godzinie 20:00 przeprowadzono niemiecką akcję dywersyjną na radiostację w Gliwicach, znana jest również jako „Prowokacja Gliwicka”. Została ona zrealizowana „pod fałszywą flagą”. Na rozkaz Adolfa Hitlera, plan akcji przygotował w ciągu trzech tygodni szef nazistowskiej służby bezpieczeństwa i policji bezpieczeństwa Reinhard Heydrich. Na miejscu dowodził SS-Sturmbannfuhrer Alfred Helmut Naujocks. Siedmiu napastników, przebranych za powstańców śląskich unieszkodliwiło ochronę, weszło tylnymi drzwiami i aresztowało pracowników radiostacji. Przez podłączony mikrofon zaczęli nadawać przygotowany wcześniej komunikat: „Uwaga tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w polskich rękach…” – z niewiadomych przyczyn komunikat przerwano. Prawdopodobnie był to problemy natury technicznej. Jednak Fuhrer był przygotowany na taką ewentualność. O godzinie 22:30 z rozgłośni państwowej Deutschlandsender zaczęto nadawać komunikaty, o rzekomych prowokacjach ze strony polski. Dzięki temu Hitler miał pewność, że polscy sojusznicy dowiedzą się o naruszeniu granicy niemieckiej przez Polskę. Założył, że w takim przypadku Anglia oraz Francja pozostaną bierne wobec niemieckiej agresji na Polskę.
1 września o 4:35 nad ranem niemieckie lotnictwo rozpoczęło nalot dywanowy i zbombardowało Wieluń, był to pierwszy cios wymierzony w polską ludność cywilną. Dziesięć minut później niemiecki pancernik Schleswig-Holstein, który przybył do zatoki gdańskiej z kurtuazyjną wizytą kilka dni wcześniej, rozpoczął ostrzał z dziobowej wieży artyleryjskiej kal. 280 mm w kierunku Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Zażarte walki o Westerplatte trwały do 7 września 1939 roku. Około 10:15 mjr. Henryk Sucharski wydał rozkaz do kapitulacji. Wojsko Polskie straciło około 15 żołnierzy, a 50 zostało rannych.
W ciągu pierwszych trzech dni września polskie wojsko przegrało bitwę graniczną i zmuszeni zostali do odwrotu na całej linii frontu. 3 września Anglia i Francja wypowiedziały wojnę III Rzeszy i przeszli do działań zbrojnych-ofensywa w Zagłębiu Saary.
Rozpoczęło się trwające prawie sześć lat piekło…