Beretty dla policjantów Oddziału Prewencji Policji w Krakowie

Policjanci Oddziału Prewencji Policji w Krakowie otrzymali nowe pistolety Beretta APX zakupione przez Komendę Główną Policji w ramach programu modernizacji służb mundurowych. Partia pierwszych egzemplarzy sukcesywnie zastępuje dość mocno już wysłużone Walthery P-99 oraz Glocki 17.

Pomocnik Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Krakowie ds. Szkolenia podinsp. Mirosław Juszczak po zapoznaniu się z nową bronią przeprowadzil dla pozostałych policjantów szkolenie, w którym omówil dane techniczne broni oraz objaśnil jej budowę. Kolejno pod okiem instruktorów policjanci przećwiczyli użytkowanie nowej broni na strzelnicy. Wyniki były co najmniej zadowalające, a nowa broń spisała się doskonale, co potwierdziło słuszność jej zakupu. Ciekawostką i sporym zaskoczeniem dla wszystkich obecnych na szkoleniu był widok Beretty APX na pasie podinsp. Mirosława Juszczaka, który od kilkunastu lat znany był ze swojego zamiłowania do Glocka.

Przypominamy, że w przetargu na zakup ponad 4600 pistoletów samopowtarzalnych kal. 9×19 mm Parabellum udział brało siedem firm, ale to oferta UMO z Warszawy uznana została za najkorzystniejszą. Przetarg opiewał na ponad 5,3 mln złotych.

Beretta APX do przetargu przystąpiła z takimi pistoletami jak Glock 17 gen 3, Tara T9-M, Walther P99 AS, Arex Rex Delta, CZ P-10C oraz Canik TP9SF Elite. Choć oferta UMO nie była najtańszą spośród złożonych propozycji, uzyskała najwięcej punktów podczas przeprowadzonej oceny. Przypomnijmy, że podlegały jej cena (51 proc.), żywotność (15 proc.), niezawodność (15 proc.), okres gwarancji (10 proc.) oraz kompatybilność (9 proc.). UMO łączne zebrało 91 punktów, podczas gdy kolejna z ocenianych ofert uzyskała notę 85,97 punktów.

Nowa broń z rodziny Beretta została zaprojektowana przede wszystkim tak, by zapewnić niezawodność i komfort użytkownikowi. Pistolet Beretta APX to nowoczesna broń modułowa, która pierwotnie w planach miała zastąpić używaną w armii amerykańskiej Berettę M9 92FS, jej konstrukcja charakteryzuje się szyną Picatinny, dzięki której można zamontować dowolne akcesoria taktyczne przeznaczone do broni krótkiej, np. latarkę czy celownik laserowy.

Jesteśmy przekonani, że nowo zakupiony pistolet przypadnie do gustu policjantom oraz  będzie mniej problematyczny od dotychczas używanego na szeroką skalę Walthera P-99.

DANE TECHNICZNE

  • Pojemność magazynka  – 17 nb
  • Kaliber – 9×19
  • Długość – 192 mm
  • Długość lufy – 108 mm
  • Wysokość – 142 mm
  • Szerokość – 33 mm
  • Waga – 765 g

 

Redaktor: Łukasz Łukasik