ĆWICZENIA DOWÓDCZO- SZTABOWE “GARDA 2022”

Główny Sztab Policji Komendy Głównej Policji w dniach 25 – 30 lipca br. zorganizował dla policjantów oddziałów i samodzielnych pododdziałów prewencji Policji ćwiczenie dowódczo-sztabowe o kryptonimie „GARDA”.

Przez sześć dni szkoleniowych na poligonie wojskowym w Nowej Dębie, Główny Sztab Policji Komendy Głównej Policji sprawdzał poziom wyszkolenia funkcjonariuszy oddziałów i samodzielnych pododdziałów prewencji Policji z całego kraju.

W ćwiczeniach wzięli udział policjanci krakowskiego Oddziału Prewencji, który reprezentowali funkcjonariusze kompanii III wsparci plutonem 3 kompanii prewencji II oraz pluton wzmocnienia z pojazdem specjalnym LRAD. Całością krakowskich sił dowodził Zastępca Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Krakowie mł. insp. Zbigniew Woszczek.

W praktycznym działaniu ocenie poddano proces podejmowania decyzji i planowania. Dynamiczność i wielowymiarowość tego procesu oraz sposób realizacji postawionych zadań przez dostępne siły policyjne. Działania pościgowe, poszukiwawcze odbywały się z wykorzystaniem ogromnej ilości osobowych środków pozoracji oraz wsparcia technicznego zarówno z lądu, jak i powietrza. Czas, miejsce oraz sytuacja operacyjna każdego z czternastu realizowanych epizodów, utrzymywane były w tajemnicy przez organizatorów do momentu odprawy. Potem pozostawały już tylko mądre i dynamiczne decyzje, bo przeciwnik korzystał z niekonwencjonalnych i destrukcyjnych metod działania. Od samego początku do ostatniego dnia zawiązania związku taktycznego dyscyplina przez wielkie D.

Na podsumowanie i ocenę ćwiczeń przez Główny Sztab Policji pewnie przyjdzie jeszcze trochę poczekać, ale już dziś z całą pewnością można powiedzieć, że cel szkolenia został zrealizowany.

Ogromne podziękowania dla Głównego Sztabu Policji Komendy Głównej Policji za zorganizowanie tak wielkiego przedsięwzięcia logistycznego. Stworzenie w pełni realistycznych warunków do ćwiczeń, podczas których doskonalono wszechstronne przygotowanie sił policyjnych do wszelkiego rodzaju działań.

zdjęcia: OPP Kraków/Policja.pl