DZIEŃ OTWARTY KOMENDY WOJEWÓDZKIEJ POLICJI W KRAKOWIE DLA MUNDUROWYCH KLAS MATURALNYCH

25 września br. uczniowie klas o profilu mundurowym z kilku szkół średnich z Małopolski wzięli udział w „dniu otwartym” Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Spotkanie, które otworzył Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion, odbyło się na terenie Oddziału Prewencji Policji w Krakowie. Na spotkanie z młodzieżą przybył także Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita. W dniu otwartym uczestniczyła również delegacja policjantów ze Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 9, na placu apelowym w siedzibie krakowskiego Oddziału Prewencji Policji. Zgromadzonych powitał nadinsp. Michał Ledzion Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie, który następnie zwrócił się uczniów klas mundurowych:


Przygotowaliśmy ogromną paletę atrakcji, począwszy od pokazu sprzętu poprzez punkty, w których będzie można zapoznać się z podstawami pracy policyjnej. Mam nadzieję, że to spotkanie zachęci was, młodzi uczniowie, do wstąpienia w szeregi Policji. W sposób szczególny chciałbym podziękować Wojewodzie Małopolskiemu Łukaszowi Kmicie za udział w tym przedsięwzięciu i również nisko kłaniam się naszym wspaniałym gościom zza oceanu, ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, którzy  przyjechali do nas z Teksasu, aby zapoznać się ze specyfiką pracy Polskiej Policji.


Kolejno głos zabrał Łukasz Kmita Wojewoda Małopolski:


Ponad 90% polskiego społeczeństwa czuje się bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania. To pokazuje, jak ważną i potrzebną służbą , ale także jak dobrze ocenianą służbą  jest Polska Policja. Bardzo dziękuję funkcjonariuszom za codzienne wzorowe wypełnianie obowiązków, ale w tej naturalnej sztafecie pokoleń potrzebni są kolejni nowi bohaterowie, którzy będą niczym strażnik z Teksasu pilnowali porządku na ulicach naszych miast, wiosek, którzy będą dbali o to aby w Małopolsce było jeszcze bezpieczniej. Patrząc na was młodzi, drodzy przyjaciele jestem przekonany, że to właśnie z klas mundurowych z Małopolski będzie kolejny duży nabór do Małopolskiej Policji. Gdy tylko będziecie mogli służyć Polsce, gdy tylko ukończycie edukację, zachęcam was do tego, abyście włączyli się i wstąpili w szeregi Policji. Jesteście Polsce potrzebni. (…) Z jednej strony to przywilej ale także obowiązek służenia Polsce. Dzisiaj Małopolska Policja jest dumą i chlubą naszego regionu. W tak wielu przypadkach od momentu popełnienia wykroczenia czy przestępstwa mija bardzo krótki czas do ujęcia sprawcy. Jesteście formacja niezwykle profesjonalną i skuteczną. Dziękuję każdemu z funkcjonariuszy za wzorowo wypełniane obowiązki – zakończył swą wypowiedź Wojewoda Małopolski.


Po oficjalnych powitaniach przyszedł czas prezentację  pracy małopolskich policjantów. Na plac apelowy wmaszerowała  kompania honorowa OPP w Krakowie, której członkowie dali pokaz musztry paradnej. Następnie zgromadzeni byli świadkami dynamicznego zatrzymania  przy użyciu siatki obezwładniającej „podejrzanych” uciekających samochodem. Po pokazie, który zapewnił wszystkim mocne wrażenia podzieleni na grupy uczniowie mogli przejść do poszczególnych stoisk przygotowanych przez  wydziały KWP w Krakowie.
Na czas Dnia Otwartego Oddział Prewencji Policji zamienił się w pełną atrakcji przestrzeń, w której młodzież, nauczyciele oraz zaproszeni goście mogli znaleźć najbardziej interesujące ich stoiska tematyczne.
Tłumy młodych osób zatrzymywały się na dłużej przy stanowisku przygotowanym przez wydział Doboru i Szkolenia, gdzie można było zapoznać się z procedury doboru do Policji oraz warunkami  przyjęcia do służby. Policjanci tłumaczyli także zainteresowanym części składowe postępowania kwalifikacyjnego – test wiedzy oraz test psychologiczny.
Swoje stoisko wystawili  także policjanci z wydziału prewencji oraz ruchu drogowego KWP. Oprócz dostępnych ulotek oraz tematycznych gadżetów uczniów witała policyjna maskotka – inspektor Wawelek, a chętni mogli usiąść na policyjnym motocyklu.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko laboratorium kryminalistycznego, przy którym można było dowiedzieć się na czym polega daktyloskopowanie oraz zabezpieczanie niektórych śladów.
Niecodziennym widokiem witało stoisko historii Policji – tutaj  przedwojenni policjanci opowiadali o początkach Policji, o kobietach – funkcjonariuszkach, o zasadach pełnienia służby w tamtych czasach.
Na uczniów czekali również policyjni kontrterroryści, którzy prezentowali swoje uzbrojenie oraz pojazdy wykorzystywane w służbie.
W policyjnej sali gimnastycznej funkcjonariusze przygotowali tor przeszkód, na którym można było spróbować swoich sił w teście sprawności fizycznej.

Policjanci przygotowali także ekspozycję sprzętu służbowego, którego używają w codziennej służbie. Uczniowie zapoznali się z bronią palną i środkami przymusu bezpośredniego. Wydział Sztab Policji KWP w Krakowie przygotował również drony.
I tak, w specjalnie utworzonym na tą okoliczność miasteczku policyjnym na uczniów oraz pozostałych uczestników spotkania czekały pokazy oraz ciekawe prelekcje. Główne atrakcje to m.in. ekspozycja floty policyjnego sprzętu transportowego oraz sprzętu, uzbrojenia i wyposażenia policyjnego.

Przy stanowisku Wydziału Ruchu Drogowego młodzież miała okazję zobaczyć m.in. symulację wypadku drogowego oraz zaobserwować jak wygląda jego prawidłowe zabezpieczenie, a także jak należy poprawnie udzielać pierwszej pomocy.
Wydział Prewencji zaprezentował m.in. pokaz tresury psów policyjnych.

Uczestnicy „dnia otwartego” mieli możliwość porozmawiania  z Komendantem Wojewódzkim Policji w Krakowie nadinsp. Michałem Ledzionem, który opowiedział o specyfice służby, zachęcając  ich równocześnie do wstąpienia w szeregi małopolskiej Policji.
„Dni otwarte” zorganizowali policjanci Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz funkcjonariusze Oddziału  Prewencji Policji w Krakowie. Spotkanie z uczniami klas mundurowych było doskonałą okazją do promowania zawodu policjanta oraz przybliżenia procedury kwalifikacyjnej do służby w Policji.
Dzień Otwarty pn. „Poznaj nas! IV Małopolskie spotkanie z mundurem – Policja 2023”stanowił niepowtarzalną okazję do przybliżenia młodzieży jak ciekawa i różnorodna jest służba w Policji.