KRAKOWSKIE OBCHODY ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO

15 sierpnia obchodzimy święto tych, którzy dziś służą Polsce, a także tych, którzy za Ojczyznę oddali życie. Dzisiaj jesteśmy szczególnie dumni z naszej historii i z bycia Polakami. Nie byłoby tu nas, gdyby nie odwaga i determinacja walki o niepodległość naszych Przodków. Pamiętamy o wydarzeniach z 1920 roku i dbamy o to, by pamięć o Bohaterach nie zginęła – mówi I wicewojewoda małopolski Józef Leśniak.

Obchody Święta Wojska Polskiego w Krakowie rozpoczęły się od mszy świętej w Katedrze Wawelskiej. Następnie uroczystości odbyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Jana Matejki. Tego dnia wicewojewoda Józef Leśniak złożył również kwiaty przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego, przy Krzyżu Katyńskim i w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie spoczywają marszałek Józef Piłsudski oraz Lech i Maria Kaczyńscy. W uroczystościach, Małopolską Policję reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinspektor Michał Ledzion i poczet sztandarowy Kompanii Honorowej KWP w Krakowie, który wystawili policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie. W obchodach również uczestniczył inspektor Zbigniew Nowak Komendant Miejski Policji w Krakowie.
Popołudniu w ogrodach Muzeum Archeologicznego odbył się piknik wojskowy. Atrakcyjna oferta edukacyjna i kulturalna oraz zaangażowanie żołnierzy Wojska Polskiego zapewnione przez organizatorów przyciągnęły nie tylko patriotycznie nastawionych mieszkańców Krakowa, lecz także wielu turystów goszczących w naszym mieście.
Organizatorami uroczystych obchodów i pikniku wojskowego byli Wojewoda Małopolski, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Małopolski i Wojsko Polskie.

źródło: malopolska.policja.gov.pl