MAŁOPOLSKIE OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 2023 r. obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji, w Krakowie, w miejscach historycznie związanych z tym wydarzeniem odbyły się uroczystości. W wydarzeniach rocznicowych uczestniczył m.in. Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion oraz Komendant Miejski Policji w Krakowie insp. Zbigniew Nowak. Małopolski garnizon Policji reprezentowała kompania honorowa.

Uroczystości rozpoczęły się  od  złożenia kwiatów przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu.  Symboliczne wiązanki spoczęły  także w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.  Następnie, w Katedrze Wawelskiej rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, której  przewodniczył  metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. Po mszy utworzył się pochód patriotyczny, który  zszedł ze wzgórza wawelskiego na plac Ojca Adama Studzińskiego, gdzie przy Krzyżu Katyńskim złożone zostały kwiaty.
Następnie pochód przeszedł ul. Grodzką, przez Rynek Główny, ulicą Floriańską, na plac Jana Matejki.

– Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza zawsze wzruszają. Przede wszystkim za sprawą słów Apelu Poległych. Przywoływane w nim postaci dźwigały brzemię troski o Polskę. Stojąc na placu Jana Matejki, przeżywamy lekcję historii. Uświadamiamy sobie także, jak wielka odpowiedzialność za Ojczyznę spoczywa aktualnie na naszych barkach. Pozostajemy wpatrzeni w przyszłość, ale nasze korzenie wyrastają z trosk i starań pokoleń, które nas poprzedzały – przypomniał I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Uroczystości uświetniły  swoją obecnością kompanie honorowe, w tym między innymi: Policji, Wojska Polskiego, Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Krajowej Administracji Skarbowej. Obecne były także formacje konne.

Przedstawiciele władz rządowych, służb mundurowych, parlamentarzystów, korpusu dyplomatycznego, władz samorządowych, organizacji kombatanckich i niepodległościowych oraz mieszkańców złożyli wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

W tym roku po raz pierwszy w historii  przedstawiciele Związków Zawodowych Służb Mundurowych skupionych w Małopolskiej Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych złożyli wspólnie kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. NSZZ Policjantów województwa małopolskiego reprezentował  podinspektor Grzegorz Gubała, podkomisarz Agnieszka Juszczak oraz podinspektor Bogdan Niedbała. W uroczystym akcie składania kwiatów uczestniczyli wspólnie z  Przewodniczącym Zarządu Okręgowego NSZZ FiPW w Krakowie Jackiem Mróz, Przewodniczącym Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego, ZZS Florian st. ogn. Tomaszem Chochół, oraz Wiceprzewodniczącym Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZZS Florian, bryg. Andrzejem Czeluśniak. Ta wspólna inicjatywa symbolizowała jedność i solidarność różnych środowisk związanych ze służbą publiczną w hołdzie dla bohaterów i ideałów niepodległościowych.