Nie ma ludzi niezastąpionych, ale niektórzy są niepowtarzalni…

23 lutego 2024 roku o godzinie 13:00 w świetlicy sztabowej Oddziału Prewencji Policji w Krakowie odbyła się wzruszająca uroczystość pożegnalna, podczas której Dowódca Oddziału, inspektor Jarosław Nowak, oraz jego zastępca, młodszy inspektor Rafał Kania, wraz z przedstawicielami  Zarządu Terenowego  NSZZ Policjantów OPP i SPKP, a także koleżankami i kolegami, pożegnali funkcjonariuszy przechodzących na emeryturę.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku Dowódcy OPP przez komisarza Pawła Kupca. Następnie głos zabrał inspektor Jarosław Nowak, który skierował słowa podziękowania do asp. sztab. Mariusza Kaczora oraz asp. sztab. Piotra Czarnika za ich 25-letnią wzorową służbę, z emblematem Oddziału Prewencji Policji w Krakowie na rękawie policyjnego munduru.


“Dziś, w momencie pożegnania naszych Kolegów, Mariusza i Piotra, chciałem podkreślić, że starałem się przekonać Ich, aby pozostali z nami dłużej. Niestety, Ich decyzja była świadoma i ostateczna. Nie pozostawiając mi wyboru, mogę jedynie zachęcić aspirantów, aby czasem nas odwiedzili — drzwi Oddziału Prewencji Policji w Krakowie stoją dla Was otworem. Życzę odchodzącym funkcjonariuszom wszelkiej pomyślności na nowej drodze życia. To pożegnanie jest dla nas momentem pełnym refleksji i wdzięczności za ich poświęcenie i zaangażowanie. Przypomina nam o trudach, jakie towarzyszą codziennej pracy policjanta oraz o potrzebie szacunku i uznania dla ich wysiłku. Nie ma ludzi niezastąpionych, ale niektórzy są niepowtarzalni — Wy należycie do tego grona osób niepowtarzalnych “- powiedział inspektor Nowak.


Podczas uroczystej zbiórki, kolejnym wzruszającym momentem były wypowiedzi odchodzących w stan spoczynku Mariusza i Piotra. Oboje zdecydowali się na założenie munduru w 1999 roku i oboje związali swoją karierę zawodową z Oddziałem Prewencji. W swoich emocjonalnych przemówieniach podkreślali, że w całej służbie najważniejszy jest człowiek i ludzie, z którymi przyszło im służyć. Atmosfera koleżeństwa i przyjaźni niejednokrotnie pozwoliła im pokonać trudy służby. Choć rozstają się ze służbą, w ich pamięci na zawsze pozostaną koleżanki i koledzy, u boku których 25 lat minęło jak jeden dzień. Ich wspomnienia wypełnione będą nie tylko trudami codziennej służby, ale również chwilami wzajemnej solidarności, wsparcia i radości z pracy dla dobra społeczeństwa.

Na zakończenie oficjalnej części spotkania, Dowódca Oddziału Prewencji Policji w Krakowie, inspektor Jarosław Nowak, wraz z wiceprzewodniczącym Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów OPP i SPKP, aspirantem Łukaszem Łukasikiem, przekazali naszym kolegom, Mariuszowi i Piotrowi, symboliczne upominki. Te gesty nie tylko były wyrazem uznania za ich 25-letnią służbę, ale także za ich blisko 15-letnią przynależność do NSZZ Policjantów, z którym zawsze się identyfikowali.

Ich odejście z aktywnej służby nie oznacza końca ich związku z policją, lecz otwiera nowy rozdział, w którym mogą kontynuować swoją pasję i zaangażowanie w inny sposób, jednocześnie mając w sercu wszystkie wartości i doświadczenia zdobyte podczas lat pracy. Ich słowa były wyrazem głębokiego szacunku i wdzięczności dla wszystkich, z którymi mieli przyjemność służyć przez te wszystkie lata. Dla nich praca w Policji to nie tylko zawód, ale również powołanie i sposób na służenie społeczeństwu.

Panie aspirancie sztabowy Mariusz Kaczor (Dyżurny Zespołu Organizacji Służby) oraz Panie aspirancie sztabowy Piotr Czarnik (Dowódca Drużyny Plutonu Wzmocnienia), chcielibyśmy podkreślić, że Oddział Prewencji Policji w Krakowie już nigdy nie będzie taki sam bez Was. Wasze zaangażowanie, profesjonalizm i oddanie w pełnieniu obowiązków były niezastąpione i niezapomniane. Wasze ślady pozostaną na zawsze w naszej jednostce, a Waszej obecności będzie nam niezmiernie brakować. Dziękujemy Wam za Waszą służbę i życzymy Wam wszelkiej pomyślności w przyszłych wyzwaniach życiowych.