OBCHODY 79. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

79 lat temu, o godzinie 17:00 rozpoczął się zbrojny zryw mieszkańców Warszawy przeciwko niemieckim okupantom. Dzisiaj małopolscy funkcjonariusze Policji wraz z innymi służbami po raz kolejny oddali hołd powstańcom w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zorganizowane przez Wojewodę Małopolskiego uroczystości rozpoczęły się na Rynku Głównym. Przed Bazyliką Mariacką zgromadzili się przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, małopolscy parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu terytorialnego oraz mieszkańcy i turyści. W godzinę „W” mundurowi salutowali, a zgromadzeni na płycie Rynku Głównego stanęli w ciszy, oddając w ten sposób cześć pamięci powstańcom warszawskich. Następnie uczestnicy wzięli udział w mszy świętej Bazylice Mariackiej.
Uroczystości kontynuowano na Placu Jana Matejki, gdzie odśpiewano hymn państwowy oraz odczytano apel pamięci. Obchody uświetniła Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, która oddała salwę honorową. Na zakończenie delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza.
Małopolską Policję podczas tegorocznych obchodów reprezentował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie inspektor Piotr Morajko, któremu towarzyszył  Komendant Miejski Policji w Krakowie inspektor Zbigniew Nowak oraz poczet sztandarowy Kompanii Honorowej KWP w Krakowie, który wystawili policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie.

źródło: Malopolska Policja/zdjęcia – Zespół Prasowy KWP oraz OPP Kraków