Podsumowanie zabezpieczenia zawodów Pucharu Świata w Skokach Narciarskich.

 

W dniach 14 – 16 stycznia 2022 roku na zakopiańskiej skoczni im. Stanisława Marusarza odbyły się konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Prestiżowe zawody rozgrywane pod Giewontem od lat przyciągają najlepszych skoczków świata, ale również wielu sympatyków skoków narciarskich. Nie inaczej było i teraz.

Zarówno zawody drużynowe jak i zmagania indywidualne na skoczni oglądało ponad sześć tysięcy kibiców, natomiast w rejonie przyległym do Wielkiej Krokwi zgromadziło się dodatkowo ok. cztery tysiące osób.

Zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom zakopiańskiego święta skoków narciarskich wymagało od policjantów i wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo maksymalnej mobilizacji i zaangażowania. W każdy dzień zabezpieczenia imprezy zaangażowanych było blisko dwustu funkcjonariuszy z garnizonu małopolskiego. Policjanci zabezpieczali drogi dojazdowe, współpracowali z funkcjonariuszami Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei oraz funkcjonariuszami Służby Ochrony Państwa w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa osobom podlegającym szczególnej ochronie, dbali o porządek w rejonie rozgrywania zawodów, dbali również o bezpieczny przebieg fety po zakończeniu rywalizacji sportowej. Biorąc pod uwagę liczbę osób obecnych w tym czasie w Zakopanem, można stwierdzić, że wszystkie służby stanęły na wysokości zadania.

Nie odnotowano żadnych incydentów w związku z imprezą masową. Poza terenem skoczni było głośno, ale bezpiecznie. Praca policjantów skupiała się również na tonowaniu nastrojów osób, które przesadziły z napojami rozgrzewającymi i zbyt ekspresyjnie wyrażały swoje emocje po zawodach sportowych. Awanturnicy zakłócali spokój w mieście ale i na kwaterach.

Zdarzyły się różne incydenty, jednak biorąc pod uwagę skalę tych wydarzeń należy uznać ostatnie dni za spokojne.

Dziękujemy wszystkim, którzy swoją pracą przyczynili się do bezpiecznego przebiegu zawodów pucharu świata w Zakopanem.

R.W/zdj.policjazakopane/OPP Kraków