POLICJANCI BRONIĄ NIENARUSZALNOŚCI GRANIC RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

 

“Hen daleko za mgłą
Jest rodzinny mój dom
Tam dziewczyna ma śpi
W mej rodzinnej wsi
Gwiazdy gaszą swój blask
Bo już budzi się brzask
Gdy ty śpisz kraju strzeże ktoś tu
By cię nikt nie zbudził ze snu”

 

 

Od kilku miesięcy jesteśmy świadkami prób forsowania granic Polski przez nielegalnych imigrantów, przebywających na terenie Białorusi. W związku z wydarzeniami na granicy; 2 września br Prezydent RP Andrzej Duda na wniosek Rady Ministrów wprowadził na części terytorium kraju stan wyjątkowy. Objął on 68 miejscowości w województwie lubelskim oraz 115 miejscowości w województwie podlaskim, wzdłuż całej linii granicznej z Białorusią. Policja, Wojsko Polskie, Straż Graniczna oraz Wojska Obrony Terytorialnej dniem i nocą strzegą nietykalności kresów naszej Ojczyzny.

Funkcjonariusze Oddziałów Prewencji Policji i Samodzielnych Pododdziałów Prewencji Policji głównie kierowani są do różnego rodzaju zabezpieczeń oraz działań policyjnych, niejednokrotnie poza macierzysty garnizon. W bieżącej chwili kilka tysięcy policjantów zostało skierowanych do służby na pograniczu polsko-białoruskim, gdzie w systemie rotacyjnym wspomagają miejscowe jednostki policyjne. Pozostawili w domach żony, narzeczone, dzieci. Ruszyli bez wahania, aby strzec każdego kilometra ojczystej ziemi, niczym ich archetyp – Policja Graniczna, która od 1 lipca 1923 roku strzegła wschodniej granicy. Niezależnie od narracji mediów, czy przychylnej nam, czy też nie, pozostaniemy na posterunku do samego końca.

oprac: Marcin S