POLICJANCI URATOWALI ŻYCIE NIEPRZYTOMNEMU MĘŻCZYŹNIE

Funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Krakowie skutecznie reanimowali mężczyznę, który leżał na chodniku w Krakowie.

10 lipca około  godz. 18.00 policjanci krakowskiego oddziału prewencji, pełniący służbę w rejonie Rynku Głównego, otrzymali zgłoszenie o mężczyźnie leżącym przy ul. Pawiej, który może potrzebować pomocy. Mundurowi w składzie sierż. Robert Luciak, sierż. Wiktor Kabza, st.post. Przemysław Matoga, post. Józef Kaszowski, post Jakub Marzec oraz post. Hubert Tokarz niezwłocznie udali się we wskazane miejsce.

Naprzeciwko galerii handlowej zobaczyli  mężczyznę bezwładnie leżącego na chodniku. 42-latek był przytomny, miał problemy z oddychaniem i uskarżał się na ból w klatce piersiowej. Funkcjonariusze wezwali na miejsce załogę ratownictwa medycznego. W oczekiwaniu na przyjazd karetki, policjanci monitorowali jego funkcje życiowe. Mężczyzna skarżył się na ból serca.

Nagle jego stan zaczął się pogarszać,  jego funkcje życiowe (oddech i tętno) ustały i stracił przytomność. Funkcjonariusze błyskawicznie przystąpili do jego reanimacji koordynowanej przez sierż. Wiktora Kabzę.  Policjanci przecięli koszulę poszkodowanego, sierż. Robert Luciak rozpoczął masaż serca a post. Hubert Tokarz pobiegł do pobliskiej  galerii handlowej po znajdujący się tam defibrylator AED.  Masaż wykonywany przez sierżanta Luciaka okazał się skuteczny, bo po około minucie 42-latek odzyskał przytomność. Policjanci kontrolowali dalej jego stan przy wykorzystaniu defibrylatora przyniesionego z galerii handlowej. Po kolejnych  kilku minutach na miejsce przyjechało pogotowie,  które po wykonaniu medycznych czynności ratunkowych zabrało  42-latka, już w stabilnym stanie,  do szpitala.

Działanie funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji w Krakowie zasługuje na uznanie. Szybka i profesjonalna interwencja oraz umiejętności  przyczyniły się do uratowania życia mężczyzny. To wydarzenie stanowi przykład poświęcenia i determinacji policjantów w pełnieniu służby, gdy każda sekunda miała znaczenie. Ich zaangażowanie w ratowanie życia innych obywateli jest godne podziwu i dowodzi, że policja nie tylko dba o porządek i bezpieczeństwo, ale także jest gotowa podjąć działania ratujące życie.