REPREZENTANCI OPP KRAKÓW NA STARCIE XVIII BIEGU PRZEŁAJOWEGO IM. SIERŻ. GRZEGORZA ZAŁOGI

Hutki-Kanki to malownicza wieś położona w województwie śląskim. Od 18 lat z całej Polski ściągają do niej przedstawiciele służb mundurowych, stając na starcie “Biegu Przełajowego im. sierż. Grzegorza Załogi”. Poprzez bieg i sportową rywalizację kultywują pamięć o koledze, który zginął na służbie w 2003 roku.

Wczoraj (24.09) na starcie XVIII Ogólnopolskich Mistrzostw w Biegu Przełajowym  im. sierż. Grzegorza Załogi stanęło ponad 360 zawodników reprezentujących różne formacje mundurowe, reprezentacje szkół średnich o profilach mundurowych oraz zawodniczki i zawodnicy w klasyfikacji otwartej. W tegorocznych mistrzostwach po raz kolejny wzięli też udział miłośnicy marszu Nordic Walking.

Przed mistrzostwami reprezentanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu, Komendy Powiatowej Policji w Będzinie oraz Burmistrz Łaz złożyli kwiaty oraz zapalili znicze na grobie sierż. Grzegorza Załogi. Wszyscy biorący udział w mistrzostwach minutą ciszy oddali hołd poległym na służbie.

“sierż. Grzegorz Załoga 10 sierpnia 2003 roku, będąc w służbie, podjął interwencję wobec dwóch sprawców najścia na mieszkanie i rozboju na jego właścicielu. W czasie pościgu za przestępcami, w następstwie użycia przez nich broni palnej, został śmiertelnie postrzelony. Grzegorz Załoga został pośmiertnie mianowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na stopień sierżanta oraz odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Zasługi za Dzielność. Ówczesny Komendant Główny Policji, gen. insp. Leszek Szreder, uhonorował sierż. Grzegorza Załogę wpisem do Księgi Pamięci i umieszczeniem jego nazwiska na Tablicy Pamięci Komendy Głównej Policji.”- ( cyt. śląska Policja)

Kolejny już raz na starcie mistrzostw Polski w miejscowości Hutki-Kanki nie zabrakło przedstawicieli Oddziału Prewencji Policji w Krakowie. Starannie wyselekcjonowani zawodnicy krakowskiego Oddziału Prewencji wystartowali w biegu przełajowym na dystansie 10 km. Leśne drogi, łąki, podbiegi i różnego rodzaju naturalne przeszkody wynikające z ukształtowania terenu były dla uczestników biegu sporym wyzwaniem. Wszyscy reprezentanci Oddziału Prewencji Policji w Krakowie pokonali dystans i trudności w terenie, a na mecie w kategorii służb mundurowych zostali sklasyfikowani w następujący sposób:

Dystans 10 km, kat.wiek- 50, 

mł. insp. Zbigniew Woszczek – Zastępca Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Krakowie

czas: 00:56:08 miejsce 2

Dystans 10 km, kat.wiek- 40, 

                   kom. Wojciech Cyran

czas: 00:59:49 miejsce 28

Dystans 10 km, kat.wiek- 30, 

                   asp. Marcin Wiklik

czas: 00:50:48 miejsce 10

                   sierż.szt. Krzysztof Fitrzyk 

czaas: 00:54:56 miejsce 20

                   sierż.szt. Piotr Dudek

00:57:22 miejsce 26

Nagrody zwycięzcom wręczali: Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Mariusz Krzystyniak, Naczelnik Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach mł.insp. Joanna Świec-Rajca, przedstawiciel ZW NSZZP Województwa Śląskiego asp.szt. Dariusz Tabas, Dyrektor OSIR w Łazach Adrian Kała, a także Henryk Załoga – ojciec zastrzelonego policjanta. Wszystkim zwycięzcom oraz uczestnikom XVIII Ogólnopolskich Mistrzostw w Biegu Przełajowym  im. sierż. Grzegorza Załogi – Gratulujemy.

 

Pełne wyniki zawodów można zobaczyć na stronie datasport.pl (link)