współpraca edukacyjna z państwowym muzeum auschwitz-birkenau

 

 

Policjanci Oddziału Prewencji Policji w  Krakowie w ramach szkolenia dot. m.in. “Mowy nienawiści, konsekwencji jej społecznej akceptacji, dyskryminacji, nietolerancji i braku poszanowania godności ludzkiej” uczestniczyli w seminarium “Auschwitz-Historia-Edukacja obywatelska”. Projekt realizowany jest od 2015 roku w związku ze współpracą z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i cieszy się ogromnym zainteresowaniem małopolskich funkcjonariuszy Policji.

Elementami szkolenia było między innymi zwiedzanie KL Auschwitz I, KL Auschwitz II Birkenau oraz warsztaty na temat “Propagandy w nazistowskich Niemczech w latach 1933-1945”. Funkcjonariusze odwiedzili Auschwitz-Birkenau wraz z przewodnikiem, który w profesjonalny sposób przybliżył im historię obozu oraz losy ludzi, którzy tam trafili. Pomógł im lepiej poznać topografię miejsca, co jest istotne ze względu na udział w zabezpieczeniu uroczystości państwowych takich jak np. Rocznica wyzwolenia obozu, w której policjanci OPP cyklicznie biorą udział. Przy “Ścianie śmierci” znajdującej się na dziedzińcu Bloku 11 uczestnicy seminarium złożyli hołd więźniom obozu – ofiarom nazistowskiej pięści. Przybliżona została również historia głodowej śmierci Św. Maksymiliana Marii Kolbego, który ofiarował swoje życie za innego osadzonego – sierżanta Wojska Polskiego Franciszka Gajowniczka. Finalną częścią szkolenia był warsztat w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście (MCEiAH) na temat: “Propagandy w nazistowskich Niemczech w latach 1933-1945”, który pomógł zrozumieć sposoby oraz skutki indoktrynacji kierowanej przez Ministra Propagandy i Oświecenia Publicznego Josepha Goebbelsa. Manipulacja i propaganda były  narzędziami niemieckiej dezinformacji, oddziaływały na ludność niemiecką przez środki masowego przekazu takich jak radio, prasa i kino. Policjanci zapoznani zostali z “Ustawami norymberskimi” inaczej zwanymi “Norymberskimi Ustawami Rasowymi”, które poddali szczegółowej analizie. Gdy przyszedł czas na refleksję, mieli za zadanie przedstawić swoje przemyślenia na ten temat. Seminarium poza charakterem edukacyjno-historycznym ma również na celu uwrażliwienie uczestników na los drugiego człowieka, a tym samym zapobiec przejawom nietolerancji, pogardy i nienawiści.

 

oprac: Filip Jamrozik