ZDECYDOWANE DZIAŁANIA POLICJANTÓW POPRAWIŁY SYTUACJĘ POD TATRAMI. BILANS MINIONEGO WEEKENDU.

Na bazie doświadczeń z ubiegłego tygodnia, w miniony weekend w Zakopanem można było zobaczyć więcej patroli niż zwykle. Decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji, w tym okresie miejscowych policjantów wspierało prawie 70 policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie. Przyczyny takiego zaangażowania wyjaśniono w sobotę o godzinie 18:00 przed Komendą Powiatową Policji w Zakopanem, gdzie odbył się briefing prasowy z udziałem p. Łukasza Kmity Wojewody Małopolskiego, inspektora Romana Kustera Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie oraz p. Piotra Bąka Starosty Tatrzańskiego i p. Tomasza Filara Zastępcy Burmistrza Zakopanego.

Podczas  weekendowych działań Policji pod Tatrami dodatkowe patrole zwracały szczególną uwagę na noszenie maseczek i utrzymywanie dystansu.  Na popularnych Krupówkach sporo było turystów, którzy spacerowali i robili zakupy. Funkcjonariusze reagowali na sytuacje, kiedy osoby poruszały się bez maseczek.  Interweniowano także na skutek wybryków osób, które przesadziły z alkoholem.
Przez weekend policjanci przeprowadzili 264 interwencje. Mundurowi wylegitymowali 504 osoby i ujawnili  424 wykroczenia. Stosowano  pouczenia  ale większość interwencji –  298 – zakończyła się mandatami karnymi. Aż 257 z nich nałożono za brak maseczki. W stosunku do 81 osób zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu, w tym 71 za nieprawidłowe lub brak zasłaniania ust i nosa.
Jedna osoba została zatrzymana za usiłowanie wręczenia policjantom łapówki. Zatrzymano również osobę za znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej policjantów. Policjanci drogówki ujawnili także nieprawidłowości w transporcie zbiorowym – pięć przeładowanych busów.
Sceny z poprzedniego weekendu, kiedy tłumy turystów bawiły się na Krupówkach, już się nie powtórzyły. Pomimo wielu mandatów widać zdecydowaną poprawę w zachowaniu turystów i przestrzeganiu obostrzeń w porównaniu do ubiegłego weekendu. Było o wiele spokojniej.
W noc z niedzieli na poniedziałek Krupówki były puste. Przeprowadzono  tylko dwie interwencje.  Największa część „weekendowych” turystów wyjechała z Zakopanego przed wieczorem.

źródło: malopolska.policja.gov.pl