OPP na poligonie

 

Krakowski Oddział Prewencji Policji jest pełen funkcjonariuszy dążących do doskonalenia własnych umiejętności. Więc, czy zatem kogoś może dziwić fakt, że pasjonaci ci, z chęcią stawili się o 5 rano do pracy, zapakowali policyjny sprzęt do pojazdów służbowych i pojechali w kierunku Poligonu Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, oddalonego o ok. 170 km od Krakowa? Spróbujmy rozwiać te wątpliwości.

22 września 2020 roku, w ramach lokalnego doskonalenia zawodowego policjantów OPP w Krakowie, odbył się pierwszy z trzech planowanych wyjazdów na wspomniany poligon. Głównym celem wyjazdów jest doskonalenie umiejętności obsługi karabinu maszynowego PKMS/PKMSN. Przed szkoleniem tym, odbyły się zajęcia dla wyselekcjonowanych policjantów z OPP w Krakowie, z zakresu m.in. teorii budowy broni czy jej właściwości strzelniczych. Prowadził je instruktor strzelań policyjnych z Zespołu Szkolenia OPP w Krakowie -asp.sztab. Mirosław Jagła. Odzwierciedleniem dobrego przygotowania policjantów z obsługi wspomnianej broni były wyniki strzelań, a przede wszystkim bezpieczna i prawidłowa obsługa broni. Jak podkreśla mł.asp. Marcin Grochot z Zespołu Szkolenia OPP w Krakowie, wyjazdy na poligon zawsze pozytywnie są odbierane. Dodaje, że karabiny PKMS/PKMSN to ciężka broń, gdzie wyraźnie czuć jej odrzut przy oddanym strzale. Jednak – jak dodaje – karabiny te cechuje także, duża szybkość „wypluwania” kolejnych pocisków z lufy i charakterystyczny zapach prochów gazowych.

Poligon „Nowa Dęba” policjantom służącym w OPP w Krakowie, poza strzelaniem z karabinu maszynowego, kojarzy się również z możliwością praktycznego użycia chemicznych środków obezwładniających. W tym zakresie, wiodącą rolę odgrywa Pluton Wzmocnienia, na wyposażeniu którego znajduje się Automatyczna Wyrzutnia Granatów Łzawiących /AWGŁ/. Z wyrzutni zamontowanej na pojeździe terenowym Mitsubishi L200, policjanci z PW oddawali strzały w różnej konfiguracji (m.in. odległość czy ich wielokrotność).

Nadzór nad prawidłowym i bezpiecznym przebiegiem zajęć, sprawował mł.insp. Zbigniew Woszczek – Zastępca Dowódcy OPP w Krakowie oraz Pomocnik Dowódcy OPP w Krakowie w zakresie wyszkolenia policjantów – podinsp. Mirosław Juszczak, wraz z policjantami z Zespołu Szkolenia OPP w Krakowie.

Autor: podkom. Norbert Andraszak

zdjęcia: Tomasz Samolej/Dominik Matusiak