POLICJANCI UCZYLI DZIECI JAK UDZIELAĆ PIERWSZĄ POMOC

 

W miejscowości Kodeń położonej w województwie lubelskim funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Krakowie zrealizowali  spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej im. kpt. Michała Fijałki. Tematem zebrania było przekazanie jak największej wiedzy związanej z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej. Policjanci demonstrowali, jak należy się zachować, kiedy znajdziemy się w takiej sytuacji.

Od kilku miesięcy policjanci krakowskiego Oddziału Prewencji w systemie rotacyjnym pełnią służbę wzdłuż wschodniej granicy Polski. Podczas realizowanych służb integrują się ze społecznością lokalną, poznają jej zwyczaje i otwierają się na jej potrzeby.

6 czerwca br. na prośbę dyrektora szkoły czterech policjantów Plutonu Wsparcia Taktycznego zostało skierowanych do Szkoły Podstawowej im. kpt. Michała Fijałki w Kodniu, w celu przeprowadzenia zajęć z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Temat niezmiernie ważny, więc na zajęcia oddelegowano najlepszych; mł. asp. Przemysław Panaś, sierż. szt. Paweł Zaleski, st. sierż. Dariusz Przybyła, st. post. Paweł Łegowik,  którzy na co dzień zdobytą wiedzę teoretyczną wykorzystują w praktyce.

Na początku mundurowi przypomnieli zasady postępowania w sytuacji, kiedy nastąpi zagrożenie życia tj. zasłabnięcie, utrata przytomności czy złe samopoczucie. I tutaj dzieci zaskoczyły policjantów swoją wiedzą, opowiadając im, kogo należy powiadomić, jakie są numery alarmowe oraz jak zachować własne bezpieczeństwo. Po tej wiedzy teoretycznej nastąpił pokaz udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu, w którym bardzo chętnie wzięły udział dzieci. Za pomocą specjalnego manekina dzieci próbowały nawiązać kontakt z ratowaną osobą, sprawdzały oddech i podejmowały działania reanimacyjne.

Spotkanie miało na celu dotarcie do jak największej liczny dzieci, które poprzez naukę udzielania pierwszej pomocy  będą umieć pomóc poszkodowanemu w realnym życiu. Na koniec dzieci miały możliwość usiąść za kierownicą policyjnego radiowozu, poznać sprzęt policyjny i dowiedzieć się co nieco o pracy policjanta oddziału prewencji.