Policyjne zabezpieczenie w Rynku Głównym w Krakowie

 

Miniona sobota 29.08.20r dla policjantów będących tego dnia w służbie na terenie Krakowa upłynęła pod znakiem licznych zabezpieczeń zgromadzeń publicznych odbywających się w centrum miasta. Podczas mających miejsce w tym dniu zgromadzeń publicznych funkcjonariusze zadbali o bezpieczeństwo ich uczestników. Interwencji było zaledwie kilka. Policjanci działali na Rynku ale także przy stadionie Wisły, gdzie odbywał się mecz.
Około godziny 15:30 na płycie krakowskiego rynku rozpoczęło się pierwsze zgromadzenie, które w tym dniu odbywało się w tym rejonie. Niedługo później rozpoczęło się zgromadzenie zgłoszone przez organizatorów Marszu Równości, który w tym roku miał odbyć się w maju, lecz ze względu na wprowadzone obostrzenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa został odwołany.
Jego uczestnicy przed godziną 18 spod wieży ratuszowej wyruszyli w przemarsz dookoła krakowskich Sukiennic, a następnie powrócili w miejsce zbiórki. W pewnym momencie na płycie krakowskiego rynku odbywało się aż 8 zgromadzeń publicznych, których uczestnicy mogli być nastawieni w stosunku do siebie antagonistycznie. Dlatego też przemarsz wokół płyty rynku cały czas odbywał się w asyście policjantów, którzy dbali o to, aby nie dopuścić do konfrontacji między ich uczestnikami. Oprócz funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie oraz Oddziału Prewencji Policji w Krakowie w działaniach udział wzięli także policjanci z innych małopolskich jednostek, m.in. Olkusza, Chrzanowa, Myślenic oraz mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie. W sobotnie działania zaangażowani zostali funkcjonariusze z krakowskich komisariatów, policjanci kryminalni, przewodnicy psów służbowych, technicy kryminalistyki, oraz funkcjonariusze krakowskiej „drogówki’’.
W trakcie zabezpieczenia sobotnich zgromadzeń policjanci interweniowali kilkukrotnie. Na płycie Rynku rozdzielali dwóch mężczyzn, który wdali się utarczkę fizyczną. Natomiast w rejonie Sukiennic policjanci podjęli interwencję wobec mężczyzny, który siłą zerwał z szyi jednej z uczestniczek zgromadzenia kolorową chustę. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do policyjnej jednostki.
W trakcie zabezpieczenia policjanci nałożyli 5 mandatów karnych na sprawców wykroczeń. Ponadto trwające kilka godzin zgromadzenia przebiegły bez większych incydentów. Dzięki profesjonalnemu zabezpieczeniu sobotnich zgromadzeń każdy mógł wyrazić swoje poglądy bez obawy o swoje bezpieczeństwo. W sumie w zabezpieczeniu sobotnich wydarzeń udział wzięło blisko 350 policjantów.
O godz. 17:30 na stadionie przy ul. Reymonta rozpoczął się mecz piłki nożnej pomiędzy krakowską Wisłą a Śląskiem Wrocław. Świadkami tej rywalizacji było cztery i pół tysiąca widzów. Zarówno przed meczem, jak i po jego zakończeniu nad bezpieczeństwem przemieszczających się kibiców czuwali policjanci prewencji oraz ruchu drogowego. W trakcie meczu nie obyło się bez ekscesów, gdyż na stadionie odpalone zostały środki pirotechniczne, co spowodowało przerwanie rozgrywek na kilka minut. Po meczu osoba odpowiedzialna za wniesienie środków pirotechnicznych na stadion została zatrzymana i doprowadzona do pobliskiego komisariatu. Za takie działanie według ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych może grozić nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
źródło: malopolska.policja.gov.pl
zdjecia: admin/ krakow 112/ Paweł Wodnicki