TRWA POLICYJNA OPERACJA NA TERENIE MAŁOPOLSKI ZWIĄZANA Z ZABEZPIECZENIEM IGRZYSK EUROPEJSKICH

Konkurencje sportowe Igrzysk Europejskich 2023 rozgrywane się w Małopolsce ale także na terenie Śląska, Dolnego Śląska i Podkarpacia. W Małopolsce już od kilku dni trwa policyjna operacja związana z zapewnieniem bezpieczeństwa sportowcom, kibicom i mieszkańcom podczas Igrzysk Europejskich. Do bezpośrednich działań z tym związanych skierowano tu prawie 1300 policjantów.

W dniach 20 czerwca – 2 lipca br. na terenie woj. małopolskiego odbywają się III Igrzyska Europejskie 2023. Zawody sportowe odbędą się w Krakowie, Tarnowie, Krynicy – Zdroju, Zakopanem, Nowym Targu, Nowym Sączu, Oświęcimiu, Myślenicach i Krzeszowicach. Podczas imprezy ma wystąpić około  7500 zawodników z 48 krajów. Ponadto w wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele krajowych związków sportowych,  delegaci  techniczni oraz kibice z całego świata.

Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie zabezpiecza to wydarzenie już od pierwszych przylotów uczestników. Zabezpieczenie prowadzone jest  w formie operacji policyjnej. Do zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom igrzysk wyznaczono ponad 1000  policjantów z Małopolski. Decyzją Komendanta Głównego Policji nasz garnizon wspomoże 270 policjantów z innych województw (policjantów oddziałów prewencji,  ruchu drogowego, zespołów bojowych i minersko-pirotechnicznych).

Funkcjonariusze będą dbali o bezpieczeństwo sportowców, gości, mieszkańców i kibiców. Przebieg igrzysk jest  nadzorowany przez sztab dowódcy operacji policyjnej. Działania w terenie prowadzone są we wszystkich miejscowościach,  w których odbywa  się sportowe współzawodnictwo, na trasach dojazdu uczestników oraz w miasteczku zawodniczym.

Tak więc patrole policjantów pionu prewencji będą pojawiać się w wiosce zawodniczej, ale też przed obiektami sportowymi i innymi miejscami, gdzie będą gromadzić się kibice. Policjanci będą zwracać  uwagę na ład  i porządek publiczny. W tym np. na  przestrzeganie  strefy  zakazu lotów (uwaga operatorzy dronów – strefa  została wprowadzona od 15 czerwca do 4 lipca nad wioską zawodniczą a w dniu otwarcia igrzysk  także nad stadionem miejskim). Policjanci przeciwdziałać będą naruszeniom prawa, np. kradzieżom kieszonkowym czy innym przestępstwom. Działania  w tym zakresie prowadza także policjanci operacyjni. Zaangażowani są również policyjni kontrterroryści, którzy patrolują rejon igrzysk m.in. z powietrza – razem z policjantami  Sekcji Lotnictwa KWP Kraków  na pokładzie policyjnego  „Sokoła”.  Sytuację na trasach dojazdowych do miejsc, w których będą rywalizować sportowcy, monitorują policjanci ruchu drogowego, których  zadaniem będzie upłynnianie ruchu i kierowanie na objazdy w razie utrudnień komunikacyjnych.

Prosimy stosować się do poleceń policjantów i służb porządkowych w obiektach sportowych.

źródło: małopolska.policja.gov.pl